Únia od Ruska žiada primeranú lekársku starostlivosť pre väzneného režiséra Sencova

Muž drží plagát s podobizňou ukrajinského režiséra Olega Sencova. [EPA-EFE/STEPAN FRANKO]

Ukrajinský režisér Oleg Sencov, ktorý je odporcom ruskej anexie polostrova Krym, drží protestnú hladovku už 88 dní.

Európska únia v piatok požiadala Rusko, aby ukrajinskému režisérovi Olegovi Sencovovi, ktorý od 14. mája drží vo väzení protestnú hladovku, poskytlo primeranú lekársku starostlivosť. Informovala o tom rozhlasová stanica Europe 1.

Vo vyhlásení šéfky európskej diplomacie Federiky Mogheriniovej sa uvádza, že Sencovov zdravotný stav sa rýchlo zhoršuje. Uviedla, že v súvislosti s tým od Ruska očakáva, že mu poskytne „primeranú starostlivosť v inštitucionalizovanom lekárskom zariadení v súlade s predbežným opatrením prijatým Európskym súdom pre ľudské práva 25. júla“.

Únia uvalila sankcie na šesť firiem, ktoré sa podieľali na Putinovej "stavbe storočia"

Tri z firiem, ktoré prispeli k stavbe mosta spájajúceho Rusko s anektovaným Krymom, patria ruskému veľkopodnikateľovi Arkadijovi Rotenbergovi, zaradenému na sankčný zoznam EÚ od júla roku 2014.

Ako sa uvádza vo vyhlásení, „Európska únia dúfa, že medzinárodné normy ľudských práv na (Krymskom) polostrove budú rešpektované a že všetci ukrajinskí občania nezákonne zadržiavaní v Rusku a na Krymskom polostrove budú bezodkladne prepustení“.

Europe 1 súčasne informovala, že francúzsky prezident Emmanuel Macron chce o osude ukrajinského režiséra hovoriť v dnešnom telefonickom rozhovore so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.

Hladovka od 14. mája

Ukrajinský režisér Oleg Sencov je odporcom anexie polostrova Krym Ruskom, ku ktorej došlo v roku 2014. V tom istom roku ho na Kryme aj zadržali a o rok neskôr ho v Rusku odsúdili na 20 rokov väzenia za sprisahanie s cieľom vykonať teroristický útok.

Sencov obvinenia popiera a odmietol požiadať Putina o milosť. Koncom júna tak urobila jeho matka.

Rusko využilo v konflikte s Ukrajinou lekcie z Gruzínska

Zajtra (7. augusta) uplynie desať rokov od vtedy, čo medzi Ruskom a Gruzínskom vypukla vojna kvôli malému separatistickému regiónu Južné Osetsko. Moskva ho neskôr uznala za nezávislý, čím si vyslúžila medzinárodnú kritiku.

Sencov si trest stanovený ruským súdom odpykáva vo väzenskom tábore v západosibírskom meste Labytnangi na území Jamalskoneneckého autonómneho okruhu, kde aj 14. mája začal držať protestnú hladovku za prepustenie 65 Ukrajincov väznených v Rusku – vrátane seba -, ktorých nazýva politickými väzňami.

Sencovova sesternica Nataľja Kaplanová tento týždeň informovala, že filmár už prakticky ani nevstáva z postele a žije v úplnej informačnej blokáde. V liste, ktorý jej z väzenia doručil Sencovov advokát, režisér píše, že „všetko nie je len zlé, ale katastroficky zlé“. V mikroblogu na Facebooku Kaplanová dodala, že Oleg napísal, že „koniec je blízko a nemyslí tým svoje oslobodenie“.