Únia podnikla právne kroky voči Británii za porušenie brexitovej dohody

Britský premiér Boris Johnson a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. [EPA-EFE/Andy Rain]

Londýn podľa Európskej komisie porušil dohodu, ktorá sa týka zákona o vnútornom trhu, ktorú schválili britskí poslanci.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen vo štvrtok oznámila, že EÚ sa rozhodla podniknúť právne kroky voči Británii za porušenie vlani schválenej dohody o brexite. Informovala o tom agentúra DPA.

„Komisia sa dnes ráno rozhodla poslať vláde Spojeného kráľovstva list s oficiálnou výzvou. Ide o prvý krok v procese infringementu (porušenia povinností),“ povedala Leyen. Dodala, že list zároveň vyzýva britskú vládu na to, aby zareagovala do konca októbra.

Porušenie dohody sa týka zákona o vnútornom trhu, ktorú britskí poslanci schválili v utorok a podľa EÚ porušuje časť pôvodnej dohody o brexite podpísanej Londýnom a Bruselom.

Zákon musí ešte schváliť horná komora parlamentu — Snemovňa lordov.

Michel varuje Britániu, že v stávke je jej medzinárodná dôveryhodnosť

Predseda Európskej rady Charles Michel v nedeľu varoval Britániu, že musí „prevziať zodpovednosť“ a plne implementovať brexitovú dohodu. Únia žiada stiahnuť návrh zákona o vnútornom trhu.

Úrad britskej vlády podľa Sky News uviedol, že Londýn pošle odpoveď  „v pravý čas“.

Podľa dohody o brexite  má zostať Severné Írsko naďalej užšie prepojené s vnútorným trhom EÚ a colnou úniou, čo by znamenalo, že by bolo potrebné zachovať kontroly nákladnej dopravy so zvyškom Spojeného kráľovstva. Londýn varuje, že by to mohlo viesť k oddeleniu Severného Írska od Británie. Britský premiér Boris Johnson však túto skutočnosť v dohode o brexite akceptoval.

Pokrok nenastal

Pred summitom pokračovali ďalej rokovaniach britských a únijných vyjednávačov. Stále sa im nepodarilo dosiahnuť pokrok nepodarilo prekonať rozdiely v názoroch na štátnu pomoc.

Ide pritom o kľúčový prvok novej dohody o obchode po skončení prechodného obdobia po brexite 31. decembra 2020. Uviedli to diplomatické zdroje z EÚ pred dvojdňovým mimoriadnym samitom lídrov bloku, ktorý sa začína vo štvrtok v Bruseli.

Samit sa bude venovať zahraničnej politike, ale predseda Európskej rady Charles Michel v piatok (2. októbra) zároveň predloží lídrom svoje najnovšie hodnotenie vývoja brexitu.

Nezhody v otázke firemných dotácií a tiež rybolovu a spôsoboch riešenia sporov stále brzdia pokrok na rokovaniach. A najnovšie ich ešte prehĺbil návrh britského zákona o vnútornom trhu, ktorý je porušením vlaňajšej dohody o vystúpení.

Johnson: Ak dohoda nebude do polovice októbra, Británia odíde z rokovaní s EÚ

Britský premiér Boris Johnson v nedeľu pred dôležitým kolom pobrexitových obchodných rozhovorov s Európskou úniou pohrozil, že Londýn by mohol v najbližších týždňoch odísť z rokovaní.

Dolná komora britského parlamentu v utorok (29. 9.) schválila kontroverzný návrh, ktorý sa tak posunul do hornej komory, Snemovne lordov. Spojené kráľovstvo argumentuje, že zabezpečenie voľného obchodu medzi jeho časťami si vyžaduje porušenie dohody o brexite, ktorá sa týka citlivých írskych hraníc.

EÚ ďalej chce, aby Londýn súhlasil so všeobecnými pravidlami štátnej pomoci, ktoré by boli kompatibilné s pravidlami bloku.

Únia navrhuje, aby v Spojenom kráľovstve rozhodoval o štátnej pomoci nezávislý britský regulačný úrad a tiež nový mechanizmus na urovnávanie sporov medzi oboma stranami, v rámci ktorého by sa vytvoril nový spoločný výbor a arbitrážny tribunál.

Ak by jedna strana nerešpektovala rozhodnutia prijaté v rámci tohto procesu, arbitrážny tribunál by jej mohol uložiť pokutu a druhá strana by mohla prijať odvetné opatrenia v rámci bilaterálneho obchodu.