Únia požaduje u Svetovej obchodnej organizácie náhradu za americké clá na ocel a hliník

Zamestnanec kalifornského centra pre recykláciu kovov. [EFE/MIKE NELSON]

Európska únia požaduje kompenzáciu od USA za clá na dovoz ocele a hliníka, aj keď Washington tvrdí, že nepodliehajú pravidlám Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Podobný krok podnikla aj Čína. EÚ v podaní pre WTO uvádza, že neakceptuje dôvod, ktorý Spojené štáty uviedli pre zavedenie ciel. Podľa Washingtonu ním bola národná bezpečnosť, avšak Únia tvrdí, že skutočným dôvodom je ochrana priemyslu v USA. Clá na dovoz ocele a hliníka nie sú podľa stanoviska Bruselu bezpečnostnými ale ochrannými opatreniami.

„Hoci Spojené štáty tieto opatrenia označujú za obranné opatrenia, v skutočnosti ide o ochranné opatrenia,“ píše sa v žiadosti EÚ.

Európa odmieta vyjednávať so Spojenými štátmi pod nátlakom

Európska exekutíva otvorila vyšetrovanie amerických opatrení, ktoré môže viesť k zavedeniu vlastných taríf alebo kvót pre ochranu oceliarskeho priemyslu.

Ochranné clá na dovoz niektorého produktu môžu byť uvalené len v  prípade, ak existuje riziko vážnych škôd pre priemysel danej krajiny v prípade prudkého zvýšenia importu. Kritici politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa však tvrdia, že takéto nebezpečenstvo nehrozí.

Trumpove ohlásenie ciel v marci spôsobilo celosvetový rozruch, keďže sú považované za neoprávnené a populistické.

Krajiny môžu požadovať výnimky z mnohých medzinárodných obchodných pravidiel, ak vedia preukázať, že uvalenie ciel ochráni ich národnú bezpečnosť. Tieto výnimky sa však nevzťahujú na ochranárske sankcie.

Európska únia sa preto v žiadosti vyslovuje za čo najskoršie konzultácie s Bielym domom, na ktorých by malo dôjsť k objasneniu, ako americké opatrenia prispejú k naplneniu cieľov Dohody o ochranných opatreniach.

Európska dvadsaťosmička a ďalší spojenci Washingtonu sa neobávajú len toho, že clá obmedzia objem ich vývozu do Spojených štátov, ale majú strach aj z toho, že oceľ, ktorá sa nedostane do USA, zaplaví ich trhy.

Únia zvažuje sťažnosť na Čínu pred WTO. Pre porušovanie práv duševného vlastníctva

Európska komisia zvažuje podanie sťažnosti voči Číne pred Svetovou obchodnou organizáciou (WTO) kvôli čínskym obchodným praktikám, ktoré znevýhodňujú európske firmy, uviedol jej hovorca pre bruselský portál EURACTIV.