Únia sa pripravuje na možný kolaps rokovaní o brexite

Premiérka Mayová na zjazde Konzervatívnej strany. FOTO: TASR/AP/Rui Vieira

Diplomati, úradníci a veľké členské štáty sa opäť začali pripravovať na najhorší možný scenár. Dôvodom sú správy o rozkoloch v Konzervatívnej strane premiérky Mayovej.

Politici vyzvali firmy, aby sa pripravili na možné právne vákuum po marci 2019, ktoré nastane, ak Británia odíde z EÚ bez dohody.

Predtým Európania považovali „scenár odchodu bez dohody“, ktorým sa začiatkom roka vyhrážala britská premiérka Theresa Mayová, za nepravdepodobný, pretože by Británii ublížil viac ako kontinentu.

Tiché prípravy

Federácia nemeckého priemyslu BDI upozornila vo štvrtok (5.10.) upozornila firmy, že by bolo „naivné“, ak by neboli pripravené aj na „veľmi tvrdý brexit“.

Vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier vyhlásil, že jeho cieľom je riadený odchod Británie z bloku. Zopakoval však, že má od lídrov EÚ mandát aj na to, aby pomohol Únii pripraviť sa na neúspech rokovaní. Opäť upozornil podniky, aby vo svojich plánoch počítali aj s najhorším možným scenárom.

„Chceme byť pripravení na všetky možnosti, vrátane odchodu bez dohody,“ povedal podnikateľom a odborárom po začiatku rokovaní v júli.

Ľudia z prostredia Barnierovho tímu vyjednávačov minulý mesiac upriamili pozornosť na novú legislatívu zameranú na ochranu európskeho trhu s uhlíkovými emisiami v prípade neriadeného odchodu Británie. Zároveň presadzujú presun centra pre zúčtovanie clearingových operácií v eurách z Londýna do EÚ. Podľa nich ide o príklad bruselského plánovania pre prípad brexitu bez dohody.

„Je to zodpovedný prístup,“ myslí si nemenovaný úradník. Ďalší vyhlásil: „Existuje dôvod na obavy. Európsky priemysel by mal brať prípravy vážnejšie.“

Briti netaktizujú

Pre mnohých sú reči o kolapse rozhovorov súčasťou taktizovania a blafovania. Nemenovaný vysokopostavený úradník EÚ však médiám potvrdil, že v Bruseli naozaj narastajú obavy z kolapsu rokovaní. Mayovej problémy vo vlastnej strane naznačujú, že vláda v Londýne je tak rozdelená, že nemusí byť schopná včas uzavrieť rokovania o kľúčových bodoch brexitu.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/zasadny-pokrok-neprisiel-ani-vo-stvrtom-kole/

„Je potrebné si uvedomiť, že brexit nie je racionálny proces,“ vyhlásil nemenovaný vysoký úradník EÚ. „Je teda pravdepodobné, že Briti znova nevezmú do úvahy tzv. ekonomické imperatívy a obe strany skončia na okraji útesu v dôsledku zlyhania politikov.“ dodal.

Pokrok nie je pravdepodobný

V pondelok (9.10.) sa v Bruseli začne piate kolo rokovaní o brexite. Európski vyjednávači sú však skeptickí. Podľa nich je nepravdepodobné, že im podarí dosiahnuť pokrok v kľúčových otázkach rokovaní. Ten je pritom rozhodujúci pre začatie rozhovorov o budúcej obchodnej dohode.

Okrem neistoty v súvislosti s fungovaním novej hranice EÚ a rozdieloch v názoroch na práva expatriotov, je najväčším sporným bodom finančné vyrovnanie.

Theresa Mayová v piatok (6.10.) odmietla výzvy niektorých zákonodarcov na odstúpenie. Vo viacerých médiách sa však objavili správy, že by ju na poste premiérky mohol nahradiť minister zahraničných vecí Boris Johnson. Prípadná výmena by mohla rokovania nielen predĺžiť, ale aj skomplikovať. Johnson totiž opakovane spochybnil sumu, ktorú má Londýn zaplatiť Bruselu.