Únia sa z Macrona teší, má aj požiadavky

francúzske voľby

Novozvolený francúzsky prezident Emmanuel Macron, zdroj: TASR/AP Photo/Christophe Ena

Šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker napísal, že osobne víta myšlienky, ktoré Macron obhajoval pred voľbami a to je silná a pokroková Európa, ktorá chráni všetkých svojich občanov. „Dúfam, že počas vášho prezidentského pôsobenia Francúzsko bude pokračovať v diskusii o budúcnosti Európy,“ dodal Juncker.

Socialistom sa uľavilo

Strana európskych socialistov (PES) vo vyhlásení jej predsedu Sergeja Staniševa víta zvolenie Macrona za prezidenta Francúzska, zároveň však vyjadruje hlboké znepokojenie nad silným počtom hlasov pre Le Penovú.

„Macron teraz čelí vážnym výzvam. Musí riešiť podmienky, ktoré viedli k tomu, že tak veľa francúzskym voličov sa rozhodlo pre krajne pravicového a populistického kandidáta,“ uviedol Stanišev v správe pre médiá. Vyjadril nádej, že Macron bude plniť svoju silne proeurópsku agendu na ktorej postavil predvolebnú kampaň.

Líder frakcie socialistov a demokratov v Európskom parlamente (S&D) Gianni Pittella privítal s úľavou výsledky volieb vo Francúzsku.

„Tvárou v tvár tmárstvu zosobnenému Národným frontom víťazstvo Emmanuela Macrona je úľavou pre Francúzsko, ale aj pre Európu. Bolo zabránené tomu najhoršiemu,“ povedal Pittella. Podľa jeho slov však toto víťazstvo má „horkú chuť“, lebo kandidátka, ktorá sľubovala deštrukciu EÚ, získala vyše tretiny voličských hlasov. Všetci európski demokrati sa musia prebudiť,“ zdôraznil.

Budúcnosť postavená na nádeji

Macronovu výhru privítala aj parlamentná frakcia Európski konzervatívci a reformisti (ECR). V oficiálnom komuniké konzervatívci budúcemu prezidentovi odkázali, že „nemusíme súhlasiť so všetkým, ale obaja veríme, že naša budúcnosť by mala byť postavená na nádeji a nie na strachu“. ECR pri tejto príležitosti pripomenula potrebu hlbokej a konštruktívnej reformy EÚ, jej premenu na organizáciu, ktorá je zodpovedná a počúva a reaguje na priania a potreby obyčajných ľudí.

Rozpočtová otázka

Predseda eurokomisie Jean-Claude Juncker vyzval novozvoleného prezidenta Francúzska Emmanuela Macrona, aby vo chvíli, keď preberie moc v krajine, znížil verejné výdavky, pretože súčasná finančná situácia krajiny je dlhodobo neudržateľná.

„Vidíme vo Francúzsku konkrétny problém, Francúzi míňajú príliš veľa peňazí a míňajú ich na zlom mieste,“ povedal šéf exekutívy EÚ pred novinármi v Berlíne počas stretnutia so šéfom nemeckej diplomacie Sigmarom Gabrielom.

Deň po tom, ako bol Macron jasne zvolený za francúzskeho prezidenta, Juncker pripomenul, že Francúzi minú od 53 do 57 percent svojho hrubého domáceho produktu v prospech verejných výdavkov aj napriek relatívne vysokej miere štátnej zadlženosti. „To nemôže fungovať dlhodobo“, skonštatoval predseda EK.

Podľa Junckera by mal budúci líder Francúzska ukázať ústretovosť a snahu vykonať potrebné reformy v tejto oblasti.

Junckerove slová o tri dni predchádzajú zverejneniu jarných ekonomických prognóz Európskej komisie. Vo štvrtok Brusel zverejní hospodárske vyhliadky pre členské krajiny EÚ a na budúci týždeň aj konkrétne odporúčania. Francúzsko je tradične pod tlakom eurokomisie, aby začalo konať v súlade s európskymi predpismi o verejných deficitoch pod hranicou troch percent HDP.

Macron vo svojom programe predpokladá zníženie verejných výdavkov o 60 miliárd eur v priebehu piatich rokov, čo okrem iného znamená aj zrušenie 120.000 pracovných miest v štátnej správe. Zároveň však vyzýva EÚ, aby sa reformovala a presmerovala viac investícií dovnútra Únie.

Mayová argumentuje Macronom v kampani

Britská premiérka Theresa Mayová vyhlásila, že po zvolení Emmanuela Macrona za nového francúzskeho prezidenta je ešte dôležitejšie, aby ju voliči podporili v blížiacich sa voľbách a posilnili tak pozíciu Spojeného kráľovstva na rokovaniach o vystúpení z Európskej únie.

Macron „bol zvolený so silným mandátom, ktorý si môže vziať so sebou ako silnú pozíciu na rokovaniach“ o brexite, zdôraznila Mayová. Predsedníčka britskej vlády vyhlásila predčasné voľby na 8. júna s tvrdením, že jej Konzervatívna strana potrebuje väčšiu väčšinu v parlamente, aby mohla stáť pevne voči EÚ – a vyrokovať s ňou dohody.

Mayová označila za veľmi malú pravdepodobnosť, že Macron zruší dohodu, ktorá umožňuje vykonávať britské pohraničné kontroly na francúzskej pôde v Calais – a udržať migrantov tam. Macron uviedol, že chce o tejto dohode znova rokovať. Britská premiérka dnes povedala, že jej argumentom bude, že existujúce riešenie je na prospech obom krajinám.

Trestať nechce

Macronov ekonomický poradca Jean Pisani-Ferry dnes povedal, že novozvolený prezident bude tvrdý na rokovaniach o podmienkach brexitu, jeho cieľom však nebude potrestať Britániu za rozhodnutie opustiť Úniu.

Pisani-Ferry zdôraznil, že nikto nemá záujem na „tvrdom“ brexite, ktorý by úplne prerušil vzťahy medzi Britániou a zvyškom EÚ. Zachovanie ekonomických a bezpečnostných vzťahov je obojstranne prospešné.

„Súčasne ale máme odlišné záujme v niektorých aspektoch rokovaní. Preto to budú tvrdé rokovania a on (Macron) bude tvrdý,“ dodal Pisani-Ferry vo vyjadrení pre rozhlasovú stanicu BBC.