Únia už začala zbierať podnety občanov ku Konferencii o budúcnosti Európy

Predstaviteľka portugalského predsedníctva v Rade EÚ Ana Paula Zacarias, podpredsedníčka Európskej komisie Dubravka Šuica a poslanec Európskeho parlamentu Guy Verhofstadt. [EC - Aurore Martignoni]

Európska únia spustila viacjazyčnú digitálnu platformu, v rámci ktorej môžu občania zdieľať svoje vízie o jej budúcnosti, aj organizovať a navštevovať podujatia. 

Konferencia o budúcnosti Európy má počas rok trvajúceho dialógu s občanmi priniesť podklady pre možné reformy Únie. Digitálna platforma, ktorú dnes (19. apríla) predstavila výkonná rada konferencie, má byť jej kľúčovým bodom.

Konferencia o budúcnosti Európy: Otvorí Únia základné zmluvy?

Reformy Európskej únie majú byť založené na vôli jej občanov. Aj keď lídri EÚ zdôrazňujú, že žiadna téma nemá byť tabu, niektoré členské štáty nechcú o otváraní základných zmlúv diskutovať.

Platforma FutureEU je dostupná vo všetkých oficiálnych jazykoch Únie, vrátane slovenčiny.

Obsahuje tri hlavné funkcie. Dve z nich sa týkajú samotných udalostí, ktoré sú zatiaľ najmä v online priestore. Okrem prehľadu už zorganizovaných podujatí portál poskytuje aj návod na usporiadanie nových.

Tretí nástroj umožňuje občanom EÚ predstaviť ich vlastný návrh na reformu. Lídri európskych inštitúcií sa v minulosti vyjadrili, že tabu nie je žiadna téma, ani otvorenie základných zmlúv.

„Po prvýkrát od vzniku Európskej únie môžu občania predložiť svoje nápady a vyjadriť svoj názor priamo na európskej úrovni,“ povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok.

Používatelia môžu aj komentovať iné návrhy, prípadne im vyjadriť podporu takzvaným „schválením“. Tematicky sú podujatia aj nápady rozdelené do desiatich sekcií.

Klus: Ak chcú v Svidníku patriť do stredoázijskej únie, Európa o tom musí vedieť

Ak by Konferencia o budúcnosti Európy nemala viesť k hmatateľnej reforme, tak by sme ju nemuseli robiť vôbec. „Problém nie je zmluvy otvoriť, ale zase ich uzavrieť,“ hovorí štátny tajomník rezortu zahraničných vecí MARTIN KLUS.

„Zdravie, zmena klímy, kvalitné a udržateľné pracovné miesta v čoraz širšom digitálnom hospodárstve, stav, v akom sa nachádzajú naše demokratické spoločnosti: vyzývame Európanov, aby pozdvihli svoj hlas a povedali nám, čo ich trápi a v akej Európe chcú žiť. Táto občianska platforma dáva každému príležitosť prispieť k formovaniu budúcej Európy a diskutovať s ľuďmi z celého kontinentu,” povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.

Do okruhov patrí aj bezpečnosť, migrácia, vzdelávanie, kultúra a EÚ vo svete.