Prieskum: Únia v koronakríze prináša Slovákom viac riešení ako domáca vláda

Ilustračný obrázok. [FOTO TASR/František Iván]

V najnovšom prieskume Eurobarometra respondenti z 27-člennej Únie uviedli, že sa prikláňajú k riešeniam na úrovni EÚ viac ako na úrovni ich vlastnej krajiny.

Pandémia nového koronavírusu posilnila presvedčenie Európanov, že Európska únia je tým správnym miestom pre účinné riešenie koronakrízy a jej dôsledkov, ukázal najnovší Eurobarometer.

Prieskum pre Európskeho parlamentu uskutočnila spoločnosť Kantar od novembra do decembra 2020 na vzorke 27.213 respondentov. Podľa jeho výsledkov má 66 percent opýtaných optimistický pohľad na budúcnosť EÚ, čo platí aj pre 64 percent Slovákov.

O poučeniach z koronakrízy a výzvach pre Slovensko v Únii

Návrat do čias pred pandémiou už nestačí, potrebujeme „nový normál“. Koronakríza preto nie je iba výzvou, ale aj príležitosťou, ktorú treba využiť, píše v komentári štátny tajomník rezortu diplomacie MARTIN KLUS (SaS).

Slováci: Plán obnovy pomôže

Členstvo v EÚ považuje za dobrú vec 47 percent Slovákov a až 81 percent z nich si myslí, že krajina má prospech z členstva v Únii. Týka sa to najmä pocitov, že EÚ prináša nové pracovné príležitosti (47 percent) a podporuje ekonomický rast (35 percent).

S tým, že Plán obnovy EÚ umožní ekonomike v ich krajine rýchlejšie sa zotaviť z koronakrízy, súhlasilo 72 percent európskych aj slovenských respondentov, 26 percent Slovákov si to však nemyslí.

Takmer 57 percent Európanov bolo vlani nespokojných s prejavmi solidarity medzi členmi EÚ počas pandémie. Polovica opýtaných priznala, že kríza v nich vyvolala pocit neistoty. Pandémia ohrozila aj príjmy občanov, avšak len tri percentá Slovákov uviedli, že nestíhali platiť svoje mesačné účty, a 79 percent Slovákov potvrdilo každodenné používanie internetu počas krízy.

Na otázku, ako vnímajú smerovanie svojej krajiny, sa slovenskí respondenti zaradili ku skeptikom, keď 60 percent uviedlo, že krajina sa uberá zlým smerom, 28 percent to vnímalo opačne. Slováci viac dôverujú EÚ, keď 37 percent tvrdí, že Únia kráča správnym smerom, čo však odmieta 47 percent občanov Slovenska.

Črtá sa Konferencia o budúcnosti Únie. Ministerstvo zahraničia sa radí s odborníkmi a pripravuje úlohy pre vládu

Informovanosť o EÚ nie je cieľ sám o sebe, má nám pomáhať robiť lepšie politiky, hovorí Alexander Duleba zo SFPA na margo pripravovanej Konferencie o budúcnosti EÚ, ktorej štart a presná podoba sú stále nejasné.

Europarlament pozitívne vníma necelá tretina

Slovensko sa v prieskume zaradilo do skupiny piatich štátov, kde je najnižšia spokojnosť občanov s mierou demokracie v ich krajine a v EÚ – spokojných so stavom na Slovensku je 43 percent Slovákov, nespokojných 56 percent, pri EÚ je to 47-percentná spokojnosť a 48-percentná nespokojnosť.

Pri otázkach o vnímaní Európskeho parlamentu len 28 percent občanov Slovenska priznalo, že túto inštitúciu vníma pozitívne, 19 percent negatívne a 53 percent neutrálne, pričom Slováci vyjadrili zo všetkých členských krajín najmenšiu dôveru (38 percent) v to, že europarlament bude v budúcnosti zohrávať významnejšiu úlohu.

Prieskum tiež naznačil, že iba 27 percent Európanov a o percento menej Slovákov podporuje EÚ v súčasnom stave, zatiaľ čo 44 percent európskych a 42 percent slovenských respondentov Úniu skôr podporuje, ale je za reformu.