Únia víta zmenu na čele Spojených štátov, šéf europarlamentu Bidena pozýva na návštevu

Inaugurácia prezidenta Joea Bidena, 20. januára 2021. [EPA-EFE/Andrew Harnik/Pool]

Blok má po štyroch rokoch v Bielom dome opäť priateľa, hovorí predsedníčka eurokomisie. Počkajme na konkrétne kroky Bidena, záujmy Washingtonu sa od tých bruselských môžu líšiť, dopĺňajú ju europoslanci.

„Tento nový začiatok v Amerike je okamih, na ktorý sme dlho čakali,“ povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen v stredu (20. januára) len niekoľko hodín predtým, ako Joe Biden zloží vo Washingtone slávnostnú prísahu. S prejavom vystúpila v Európskom parlamente.

Podľa nej ide o „jasný dôkaz toho, že Európa má po dlhých štyroch rokoch opäť v Bielom dome priateľa”.

„Spojené štáty sú späť a Európa je pripravená znovu nadviazať spojenectvo s dlhoročným a dôveryhodným partnerom a vdýchnuť nový život nášmu spojenectvu, ktoré si ceníme,“ povedala.

K inaugurácii zablahoželal novému americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi a vicepreprezidentke Kamale Harris aj predseda Európskeho parlament David Sassoli. Sám verí, že nová administratíva za Atlantikom predstavuje aj začiatok novej éry transatlantických vzťahov. „Svet potrebuje silné vzťahy medzi Európou a USA,“ zdôraznil šéf europarlamentu.

Sassoli pripomenul, že EÚ a Spojene štáty americké sú prirodzenými partnermi so spoločnými hodnotami a históriou, dlhodobou oddanosťou zásadám právneho štátu, ľudským právam a multilateralizmu. „Tešíme sa na stretnutie s novým prezidentom a pozývame ho, aby vystúpil v Európskom parlamente s prejavom na plenárnom zasadnutí,“ uviedol vo svojom otvorenom liste.

Únia a Spojené štáty: Čo sa s Bidenom zmení a čo ostane rovnaké

Európska únia chce v Bielom dome od januára hľadať konštruktívneho a dôveryhodného partnera. Nemala by však očakávať návrat k politike voľného obchodu a liberalizácie, či masívne rušenie ciel.

Reakcie slovenských europoslancov

Na prebratie úradu amerického prezidenta reagovali medzi europoslancami aj tí slovenskí.

Europoslankyňa Monika Beňová (Smer/S/D) upozorňuje, že Joe Biden preberá riadenie extrémne polarizovanej krajiny. V oblasti transatlantických vzťahov prízvukuje, že hoci sú očakávania veľké, dôležité bude „zachovať si veľkú mieru racionality“. „Musíme sa zbaviť naivity o automatickom obnovení spojenectva, ktorej svedkami sme minimálne od oznámenia výsledkov amerických volieb,“ upozorňuje Beňová. Záujmy Únie a novej americkej administratívy sa totiž nemusia prelínať, hoci „schopnosť spolupracovať je samozrejme nevyhnutná“. Odporúča na prvé reálne kroky nového amerického prezidenta počkať.

Útoky a násilné vniknutie do budovy amerického kongresu považuje europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu/EĽS) za priame ohrozenie demokracie v Spojených štátoch. Rozhodnutie sociálnych sietí zablokovať následne účty Donalda Trumpa však kritizuje: „Keď však IT boháči rozhodujú v uzavretých zasadačkách o slobode slova pre amerického prezidenta, mala by nám blikať červená kontrolka.“ Rozhodovať by podľa neho mali namiesto nich „demokraticky prijate a verejne známe zákony“.

Predstavitelia Únie dúfajú v pokojné odovzdanie moci v Spojených štátoch

Reakcie na útok na americký kongres prišli aj z autoritárskych režimov. O obraze zlyhávajúcej západnej demokracie hovoril iránsky prezident. Čína prirovnala udalosti k protestom v Hongkongu, kde však „nikto nezahynul“, prízvukovali jej predstavitelia.

„Nie je polarizácia ako polarizácia,“ myslí si Eugen Jurzyca (SaS/EKR). Z jeho pohľadu je správne, ak politici „primerane reprezentujú, a teda rozdeľujú rôzne tábory voličov“. Trump však podľa europoslanca polarizoval neprimerane, pričom voličov nerozdeľoval na základe rozumného programu, ale len pre rozdeľovanie samotné. „Trump nie je jediným politikom súčasnosti, ktorý postavil politiku na hneve bez programu,“ prízvukuje Jurzyca.

Michal Šimečka (PS/Obnovme Európu) považuje útok na Kapitol za smutné zavŕšenie vlády Donalda Trumpa. Podľa neho však nie proti podobným udalostiam imúnna ani Európa, a to pre využívanie rovnakých sociálnych sietí, šíreniu falošných správ, či rozdeleniu v mnohých podobných otázkach. „Cestou von je trpezlivosť a poctivosť – pri navrhovaní a presadzovaní kvalitných politických opatrení, pri zastávaní sa vedy a pravdy, ale aj pri odhaľovaní hoaxov a klamstiev populistov. Každý z nás je pri tom dôležitý – riziko rozpadu demokracie dokážeme odvrátiť len spoločným úsilím a vytrvalosťou,“ uviedol Šimečka.

Podľa Ivana Štefanca (KDH/EĽS) zanecháva Trump Spojené štáty „extrémne polarizované po viacerých spoločenských a politických líniách“. „Bude ťažkou úlohou novej administratívy tieto konfliktné hrany obrúsiť.“ Vo vzťahu k Únii očakáva zo strany Spojených štátov lepšiu predvídateľnosť a obnovenie tradične silných väzieb.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte