Úniu budú zachraňovať Sarkozy a Merkelová

Nicolas Sarkozy a Angela Merkel. Zdroj: European Council 2007

Menej než jedno percento populácie Európskej únie, ktoré Íri predstavujú, bude zajtra 12. júna rozhodovať o dokumente, ktorý má 27-členný blok štátov pripraviť na výzvy budúcnosti. Na základe prieskumov voličských preferencií sa nikto neodvažuje predpovedať výsledok a možnosť, že Íri zavelia „nie“ je reálna. Vláda sa spolieha na vysokú účasť.

Ako sa zdá, francúzsky prezident Nicolas Sarkozy si je tiež vedomý hrozby, ktorá by minimálne poznačila velkolepo ohlasovené Francúzske predsedníctvo Európskej únie počas druhej polovice tohto roka. „Je na Íroch, aby rozhodli, my s madam Merkelovou sme sa ale dohodli, že čokoľvek sa stane, reakcia bude francúzsko-nemecká“. Pri stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou to povedal Nicolas Sarkozy.

Ak sa v Írsku vo štvrtok odohrá katastrofický scénar, pozornosť sa okamžite presunie do Británie, kde sa premiér Gordon Brown pravdepodobne dostane pod veľký tlak, aby zastavil ratifikačný proces v parlamente. Ten by mal, ak všetko pôjde dobre, skončiť budúci týždeň. Postoj Británie je kľúčový pretože budúci vývoj bude závisieť aj od toho, či ratifikáciu zastaví a dokument odpíše, alebo v nej bude pokračovať, čo bude spätne vytvárať tlak na Írsko.  

Hlavy štátov a vlád sa budúci týždeň zídu v Bruseli, zo stretnutia sa môže stať krízový summit. Ak Lisabonská zmluva upadne do zabudnutia, jednou z možností bude vpašovať niektoré ustanovenia do prístupových zmlúv nových členských štátov, napr. Chorvátska.

Hugo Brady z londýnskeho Centre for European Reform tvrdí, že v budúcnosti by mohla EÚ ustúpiť od zdĺahvých a komplikovaných ratifikácií nových zmlúv a dajú prednosť užšej spolupráci v „avandgardných skupinách“ v oblastiach ako sú obrana, zahraničná politika alebo dane.

Írsky premiér Brian Cowen varoval voličov, aby si nemysleli, že odmietnutím zmluvy si vydobijú od Únie lepšie podmienky. „Je to výborná zmluva, formovaná Írskom viac ako ktorýkoľvek iný dokument EÚ pred tým“, cituje premiéra Financial Times.

Varovania prichádzajú aj z iných trán. Francúzsky minister zahraničia Bernard Kouchner obyvateľom zeleného ostrova odkázal, že zvyšok EÚ by sa na Írsko pozeral s „obrovským nepochopením“, ak odmietnu reformný dokument.