Ursula von der Leyen bude bývať priamo v sídle Európskej komisie

Berlaymont - sídlo Európskej komisie v Bruseli. [EPA/Oliver Hoslet]

Budúca predsedníčka eurokomisie požiadala o zriadenie obytného priestoru v rozlohe asi 25 m2 hneď vedľa svojej kancelárie na 13. poschodí budovy Berlaymont.

Budúca predsedníčka eurokomisie požiadala o zriadenie obytného priestoru v rozlohe asi 25 m2 hneď vedľa svojej kancelárie na 13. poschodí budovy Berlaymont.

Nastávajúca predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyensa rozhodla, že počas svojho bruselského pobytu bude bývať na 13. poschodí budovy Berlaymont, hlavnom sídle exekutívy EÚ. O tom, že vydala pokyn zriadiť si súkromnú izbu hneď vedľa svojej pracovnej kancelárie, informovala vo štvrtok (3. októbra) agentúra AFP.

„Môžeme potvrdiť, že pani von der Leyenová požiadala o zriadenie obytného priestoru v rozlohe asi 25 metrov štvorcových, hneď vedľa jej kancelárie, ktorý využije počas nocí strávených v Bruseli,“ potvrdili jej spolupracovníci, čím potvrdili prvotné informácie nemeckého denníka Die Welt.

Von der Leyen by sa mala oficiálne ujať svojej funkcie 1. novembra. Rodinné sídlo má v nemeckom Hannoveri.

Európa podľa von der Leyen: Istanbulský dohovor aj európska minimálna mzda

Možná šéfka Európskej komisie prišla s konkrétnymi návrhmi pre klimatickú a sociálnu politiku. Málo hovorila o jednotnom trhu, vôbec nespomenula rozširovanie Európskej únie a vzťahy s jej susedmi, čo sú priority Vyšehradskej skupiny. 

Podľa informácií ľudí z jej pracovného tímu uprednostnila malý obývací priestor v zabezpečenej budove Európskej komisie namiesto toho, aby si prenajala byt v meste alebo sa usadila v hoteli. „Jej voľba má aj praktickú výhodu, pretože sa vyhne nepríjemnostiam bruselskej dopravy,“ uviedli jej spolupracovníci pre AFP.

Šéf eurokomisie bez rezidencie

Dosluhujúci šéf eurokomisie Jean-Claude Juncker, ktorý si ponechal pôvodnú adresu v Luxemburgu, si počas výkonu funkcie v Bruseli prenajímal byt v rozlohe 50 metrov štvorcových v jednom z bruselských hotelov za 3250 eur mesačne.

Juncker v jednom staršom rozhovore pre nemecký nedeľník Bild am Sonntag pripomenul, že predseda eurokomisie nemá právo na služobný byt, rovnako ako toto právo nemá ani predseda Európskej rady, ktorým je v súčasnosti Donald Tusk.

„Napríklad generálny tajomník NATO žije v zámku, kam nás občas pozýva, aby sme si oddýchli. Rovnako všetci veľvyslanci majú služobné rezidencie,“ dodal Juncker v tejto súvislosti. A upozornil, že pozícia predsedu Európskej komisie je prácou, ktorá zaberie aj 18 hodín denne.

Von der Leyen predstavila svoj tím. Šefčovič sa vracia k známemu portfóliu

Maroš Šefčovič bude v rámci novej Komisie spravovať oblasť medziinštitucionálnych vzťahov a prognózovania. Novozvolená predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen oficiálne predstavila svoj tím, ako aj novú štruktúru budúcej Európskej komisie. 

Čo sa týka platového ohodnotenia, situácia zostane rovnaká ako aj pri Junckerovi. Von der Leyenová dostane hrubú mzdu vo výške 27.903,32 eur mesačne, k tomu  mesačný príspevok na bývanie vo výške 4 185,50 eur a ďalší príspevok na bežné výdavky vo výške 1418,07 eur.

Každý šéf eurokomisie, ktorý má nezaopatrené dieťa vo svojej starostlivosti, má nárok na doplatok vo výške 410,11 eur a na školský príspevok vo výške 100,18 eur mesačne.

Ursula von der Leyen je matkou siedmich detí narodených v rokoch 1987 až 1999.