USA mali odpočúvať európske inštitúcie

Van Rompuy, Obama, Barroso, Zdroj: TASR, AP Photo/Haraz N. Ghanbari

Spojené štáty odpočúvali priestory európskych inštitúcií a mali prístup aj k ich elektronickej komunikácii. Vyplýva to z dokumentov, na ktoré sa odvoláva nemecký týždenník Der Spiegel. Prvé informácie zverejnil v sobotu, 29. júna.

Ide o ďalšie z odhalení o špionážnych aktivitách USA na európske ciele.

Medzi odpočúvanými priestormi mala byť aj budova Justus Lipsius, v ktorej v Bruseli sídli Rada Európskej únie. Okrem pravidelných stretnutí ministrov sa tam konajú aj summity lídrov. Ďalším cieľom mala byť delegácia EÚ vo Washingtone.

Der Spiegel vo svojom materiáli cituje „prísne tajnú“ správu americkej NSA (National Security Agency) zo septembra 2010. Má ísť o jeden zo spisov, ktoré zobral jej bývalý zamestnanec Edward Snowden. Ten je na úteku po tom, čo pred pár týždňami odhalil postup NSA v prípade sledovania súkromnej elektronickej komunikácie Európanov (škandál PRISM).

V dokumente sa má EÚ explicitne označovať ako „cieľ“. Der Spiegel sa tiež zameriava na špionážne aktivity v Nemecku. Len v tejto krajine mali Američania za priemerný mesiac zachytiť pol miliardy telefónnych hovorov, emailov a textových správ.

Už zo skôr zverejnených dát, ktoré pochádzajú od Edwarda Snowdena sa vedelo, že USA získavali týmto spôsobom údaje z Nemecka, nevedelo sa ale že v takom rozsahu

Americká strana zatiaľ zistenia Der Spiegel nekomentovala. Naopak európske reakcie hovoria o "šoku " a "znepokojení". Viacerí poprední politici v Európskom parlamente hovoria, že ak sa medializované informácie potvrdia, môže to mať vážny dopad na rokovania o dohode o voľnom obchode s USA, ktoré len nedávno odštartovali.

Podľa nemeckého týždenníka sa odpočúvanie dialo cez oddelenie NSA pri bruselskom sídle NATO. Zo špionáže boli vraj vyňaté Británia, Austrália a Kanada, ktoré majú s USA a jej tajnými službami úzke kontakty.