Utečenecká kríza je „test historických rozmerov“

zdroj: Európsky parlament

Podľa francúzskeho prezidenta čelí Európska únia humanitárnej kríze, ktorá je dôsledkom destabilizácie celých regiónov na Blízkom východe a v Afrike.  

Povedal to včera pred plénom Európskeho parlamentu, kde vystúpil spoločne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

„S každou krízou prichádza strach. Musíme s ním žiť, ale nesmie nás ovládať,“ vyhlásil.

Vníma tendenciu niektorých krajín stiahnuť sa do národných "ulít" a vyhýbať sa problémom, ale história nás podľa Hollanda učí, že toto nie je cesta.

„Nesmieme odsúdiť Európu k bezmocnosti.“

Musíme prijať svoju zodpovednosť v súlade s našimi hodnotami, dodal Hollande.

Všetci, ktorí prichádzajú do Európy, bez ohľadu na to, či sa preukáže ich nárok na našu ochranu, prešli podľa francúzskeho prezidenta „strašnou cestou“.

„Ich tváre sa vryli do našej pamäte. Európe dlho trvalo, kým si uvedomila, že tragédie v Stredozemnom mori zanechajú stopy na nej samej.“

Hollande a neskôr aj nemecká kancelárka Merkelová zdôraznili, že súčasťou európskej odpovede musí byť aj férová a spravodlivá redistribúcia azylantov v EÚ.

„Nejde to bez ťažkostí ale musíme zabezpečiť, aby sa záväzky plnili,“ povedal Hollande.

Merkelová dodala, že súčasný systém manažovania migrácie EÚ na báze Dublinského nariadenia už nie je životaschopný.

„Potrebujeme ich vnímať ako individuálnych ľudí nie ako masu, bez ohľadu či majú perspektívu, aby tu zostali, alebo nie.“

Nemecká kancelárka volá po humanitárnych minimálnych štandardoch počas azylového procesu.

Súčasná situácia je podľa nej „tes historických rozmerov“. Môžeme z nej vyjsť silnejší, pretože „príležitosti sú väčšie než riziká“ a prejaviť naše hodnoty globálne.

"Dôvody pre ktoré odchádzajú poznáme predsa aj z Európy." Pochválila predsedu Európskej komisie za to, ako o tom hovoril vo svojom prejave o stave únie.

„S múdrosťou, umiernenosťou a flexibilitou to zvládneme,“ citovala Merkelová slová bývalého nemeckého kancelára Helmuta Kohla, ktoré vyslovil v kontexte politických zmien v Strednej Európe v roku 1989.

Francúzsky prezident vyhlásil, že Schengen v súčasnej podobe Európe nepomáha. Prihlásil sa k zachovaniu jeho základného princípu voľného pohybu, ale tvrdí, že potrebujeme európsku pohraničnú stráž, a to na pozemných aj morských hraniciach.

EÚ potrebuje konzistentné azylové politiky pokiaľ ide o procesy a práva. „Spoločný azylový režim vo všetkých jeho dimenziách.

„Globálne udalosti nás dobehnú, bez ohľadu na tom či sa nám to páči“, dopĺňa ho Merkelová.

Žiada medzinárodné riešenia pre Sýriu a kľúčovú úlohu vidí v Turecku.

Obaja štátnici sa venovali sa aj kríze v eurozóne, Grécku aj svojej anagažovanosti v prospech dodržiavaní Minských dohôd na Ukrajine.

Hollande kládol v prejave dôraz na blížiace sa klimatické rokovania v Paríži (COP21).

„Je to rendezvous s históriou, ktoré nesmieme zmeškať.“

Pozície slovenských europoslancov

"Jasná a zrozumiteľná správa od oboch európskych lídrov: Európa je silnejšia spolu. Som však veľmi rád, že obaja poukázali na historické úspechy integrácie, najmä na udalosti ostatných 25 rokov. Práve v týchto kritických chvíľach je dôležité, aby sme si tieto úspechy častejšie pripomínali," uviedol poslanec Eduard Kukan (EPP, SDKÚ-DS).

"Spoločné vystúpenie nemeckej kancelárky a francúzskeho prezidenta je najlepší dôkaz historického úspechu európskeho projektu. Súčasné krízy musíme tiež riešiť spoločne, pomocou dobrovoľnej solidarity a dôsledného dodržiavania pravidiel," uviedol poslanec Ivan Štefanec (EPP, KDH).

"Zaznelo veľa názorov, aj taký, že žiadna EÚ nemusí v budúcnosti existovať, lebo nezvládneme výzvy, ktorým čelíme. Ja som presvedčená, že ich môžeme zvládnuť, ale len poučením sa z chýb z minulosti a spoločnou prácou. Výkriky a tvrdé postoje pre efekt prácou nie sú. Ak máme názor, povedzme ho, ale spolu s ním ponúkajme riešenia," uviedla poslankyňa Jana Žitňanská (ECR, NOVA).