Parížsky útok hýbe politickými náladami

Britský premiér a nemecká kancelárka, Zdroj: TASR/AP Photo/Ian Langsdon, Pool

Nálady voči moslimom v Nemecku sa podľa prieskumu Bertelsmannovej nadácie nevyvíjajú priaznivo. Podľa neho až 57 % nemoslimských nemeckých občanov považuje islam za hrozbu. V roku 2012 si to myslelo 53 % opýtaných.

„Pre moslimov sa Nemecko stalo domovom. No ocitajú sa tu konfrontovaní s negatívnym imidžom, ktorý je definovaný minoritou radikálnych islamistov,“ vysvetľuje Yasemin El-Menoura z Bertelsmannovej nadácie.

Až 61 % Nemcov si podľa rovnakého prieskumu myslí, že islam nie je kompatibilný so západným svetom. V roku 2012 to bolo len 52 %. Zákaz imigrácie moslimov do Nemecka podporuje jeden zo štyroch opýtaných.

Zo štúdie je ale jasný aj trend, že čím menej prichádzajú ľudia do kontaktu s moslimami, tým väčšia je ich skepsa a odmietanie. V spolkovej krajine Severné Porýnie – Vestfálsko, kde je moslimská populácia najsilnejšia sa ohrozených cíti byť 46 %, v spolkových krajinách ako Turínsko a Sasko, kde nežijú takmer žiadni sa negatívne vyjadruje až 70 % opýtaných.

Táto islamofóbia ostro kontrastuje sa mentálnymi nastavením väčšiny moslimskej populácie Nemecka, ktorá sa cíti byť súčasťou občiansky definovaného národa a zdieľa hodnoty ako demokracia a pluralita, konštatujú autori štúdie. Až 90 % praktizujúcich moslimov žujúcich v Nemecku považuje demokraciu za dobrú formu vládnutia.

Podľa autorov štúdie je väčšina nemeckej populácia naladená voči islamu negatívne, odmietanie už podľa nich nie je okrajový fenomén. To vytvára živnú pôdu pre pravicový populizmus a diskrimináciu.

V tejto atmosfére, poznamenej stredajším útokom v Paríži ohlasujú spoluprácu pravicová populistická strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) a nemecké anti-islamské hnutie Pegida, ktoré už týždne organizuje viacerých nemeckých mestách demonštrácie proti údajnej „cudzej infiltrácii“ nemeckej spoločnosti islamom.

Hovorkyňa AfD Frauke Petry po stretnutí predstaviteľov AfD a Pegidy konštatovala, že oba subjekty našli „obsahové presahy“ medzi svojimi cieľmi. Pegida ich vidí najmä ich v imigračnej a azylovej politike. Hovorkyňa AfD tvrdí, že ich strana sa nestotožňuje s označením Pegidy ako rasistickej a xenofóbnej. „Považujeme (takéto hodnotenie) za neopodstatnené,“ povedala.

Vyjadrenia na margo parížskych útokov zo strany AfD boli rôznorodé. „Násilný čin spáchaný dvoma extrémistami by nemal byť vzťahovaný na celú náboženskú komunitu, ktorá je tvorená väčšinou mierumilovných a slušných ľudí“, vyhlásil na margo parížskych útokov šéf strany AfD Bernd Lucke.

Jej podpredseda Alexandre Gauland ale dodal, tento krvavý čin „usvedčil z omylu všetkých, ktorí ignorovali alebo sa smiali z obáv ľudí z bezprostrednej hrozby islamizácie."

UKIP v Británii hovorí o piatej kolóne

Šéf britskej euroskeptickej strany UKIP Nigel Farage v rozhovore pre americký televízny kanál Fox News vyhlásil, že v každej členskej krajine EÚ funguje „piata kolóna“, ktorej ide o „zničenie celej civilizácie a spôsobu života“.

„Máme tu ľudí s našimi pasmi, ktorí nás nenávidia,“ dodal pre britský Channel 4.

Výroky o „piatej kolóne“ následne kritizoval britský premiér David Cameron. „Pri tom, ako sú udalosti z Paríža čerstvé a niektorí ľudia stále bojujú o svoje životy, nemyslím si, že je deň na politické poznámky a politické argumenty“ reagoval.

„Ako európske krajiny zdieľame určité hodnoty, ktoré majú čo dočinenia s našim úspechom a tými sú sloboda slova, právo na nesúhlas, právo verejne ho vyjadriť, právo mať vládu, ktorá rešpektuje zákony, právo na slobodnú a tolerantnú spoločnosť so silnou demokraciou. Dnes je deň na tieto argumenty.“

Imigrácia je pred parlamentnými voľbami Vo veľkej Británii horúcou témou. Ich výsledky môžu zásadne ovplyvniť vzťah Británie k EÚ.