Už aj liberáli chcú v europarlamente koalíciu, SaS a ich frakciu nepozývajú

Liberáli volajú po proeurópskej koalícii pod záštitou francúzskeho prezidenta. [Présidence de la République]

Europoslanci z frakcie Obnovme Európu v Parížskej deklarácii hovoria o spolupráci proeurópskych strán. Myslia tým ľudovcov, socialistov aj zelených, nie však Európskych konzervatívcov a reformistov, kde pôsobí aj slovenská SaS. Tí rokujú o spolupráci s európskou krajnou pravicou.

Po odchode Fideszu od európskych ľudovcov môžu v europarlamente vzniknúť dva súperiace spolky. Po avizovanej spolupráci pravicových strán iniciuje vznik koalície aj liberálna frakcia Obnovme Európu (RE).

„Základom sú proeurópske frakcie, ktoré stoja za hodnotami právneho štátu a  stavajú sa za ochranu klímy a planéty. Okrem RE sú to frakcie EPP, S&D a Zelení,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko slovenský europoslanec Martin Hojsík (PS, RE).

Frakcia európskej ľudovej strany (EPP) a Progresívna aliancia socialistov a demokratov (S&D) sú v europarlamente najpočetnejšie. V takejto koalícií by bolo združených aj jedenásť zo štrnástich slovenských europoslancov.

Strana by sa podľa Hojsíka mala tiež vymedziť proti extrémistom a „tým, ktorí podkopávajú alebo sa ticho prizerajú, keď je likvidovaný právny štát a liberálna demokracia.“

To podľa neho robí aj frakcia Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), v ktorej je zo Slovenska združený už iba Eugen Jurzyca (SaS). Práve kvôli náznakom spolupráce s krajne pravicovými politikmi z tejto frakcie do Obnovme Európu prestúpila aj europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (zvolená za SaS).

Pravicové strany v europarlamente vydali spoločnú deklaráciu, boli by tretia najväčšia frakcia

Orbán, Salvini, Morawiecki aj Le Pen v liste kritizujú európsky „superštát“ a ideologický monopol. Zároveň však chcú Úniu založenú na „židovsko-kresťanskom dedičstve“. O svojej politickej budúcnosti môžu rozhodnúť na septembrovej konferencii.

Početný a deštrukčne pôsobiaci blok

Volanie po koalícii nazvali liberáli Parížska deklarácia a podpísali ju pod záštitou francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Podľa Hojsíka ide o proaktívny krok, pretože chcú v druhej polovici europarlamentného mandátu čeliť výzvam „skutočne európskou politikou“.

Šéf slovenskej delegácie v RE, europoslanec Michal Šimečka (PS) hovorí, že snaha je sčasti aj reakciou na pravicové spájanie.

„Po odchode Fideszu z EPP existuje možnosť, že krajne pravicové sily vytvoria jeden početný a deštrukčne pôsobiaci blok,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko Šimečka.

O vytvorení novej europarlamentnej frakcie s Orbánom rokujú členovia frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) a Identity a demokracie (ID). Na stole je viacero scenárov preskupenia strán.

Jurzyca k týmto diskusiám v minulosti povedal, že „sa snaží byť bližšie k silám, ktoré preferujú demokraciu pred centralizmom,“ ale že veľké zmeny v jeho európskom politickom domove v najbližšej dobe neočakáva.

Parížsku deklaráciu frakcie Obnovme Európu Jurzyca komentovať nechcel.

Poľskí europoslanci „majú blízko“ k odchodu od európskych konzervatívcov

Zdroj z ECR pre portál EURACTIV povedal, že jej poľskí členovia nesúhlasia s talianskym vedením. Ich odchod by oslabil pozíciu strany pri vyjednávaniach o novom pravicovom zoskupení.

Podľa Šimečku by vďaka „proeurópskej“ koalícii Európsky parlament začal fungovať viac ako tie národné. Koordinácia medzi jednotlivými frakciami sa podľa neho dnes deje „viac menej ad-hoc“.

„Ak by bola uzavretá koaličná zmluva, znamenalo by to jasné pravidlá spolupráce a tvorby legislatívy na všetkých úrovniach, od lídrov koaličných frakcií po výbory,“ hovorí Šimečka.

Právny štát aj ochrana menšín 

Pravicová a parížska deklarácia popisujú výrazne odlišnú budúcnosť EÚ.

Európske pravicové strany v tej svojej varovali pred „európskym superštátom“ a zdôrazňovali suverenitu členských štátov a potrebu zachovania jednohlasného rozhodovania. To napríklad Poľsko a Maďarsko vďaka ich súdržnosti chráni pred stratením volebného práva v rámci procedúry článku 7.

Liberáli naopak hovoria, že Únia potrebuje viac rozhodnutí založených na jednoduchej väčšine a chcú väčšiu moc pre Európsky parlament.

Podľa pravičiarov by mala byť európska spolupráca založená na „židovsko-kresťanskom dedičstve“ a „pro-rodinnej politike“.

Liberáli zase zdôrazňujú základné hodnoty vyjadrené v druhom článku Zmluvy o Európskej únii. Zasadzujú sa teda proti akejkoľvek diskriminácii a explicitne chcú bojovať za práva žien a LGBT komunity.

Obnovme Európu tiež zdôrazňuje ochranu právneho štátu a vyzývajú na pozastavenie eurofondov krajinám, ktoré jeho zásady porušujú. To momentálne najviac hrozí Poľsku a Maďarsku, ktorých vládne strany patrili k významným signatárom pravicovej deklarácie.

Ďuriš Nicholsonová: Cítim sa ako eurooptimistka, mali by sme sa rozprávať o zvýšení kompetencií Únie

Europoslankyňa LUCIA ĎURIŠ NICHOLSONOVÁ dva roky dozadu vstupovala do europarlamentu za stranu SaS a frakciu Európskych konzervatívcov a reformistov. Obe tieto zoskupenia ale opustila a v rozhovore hovorí, že vidí úlohu Únie podstatne inak.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Aktuálne informácie

Obsahový partner