V Barrosovi sa vraj prebúdza socialista

Traja bývalí premiéri z tábora sociálnych demokratov a prominentný socialistickí členovia belgickej vlády sa zhodli na tom, že posledný Barrosov prejav o stave Únie (28.9.) obsahoval veľa myšlienok inšpirovaných európskou ľavicou.

Bývalý taliansky premiér Alessandro D´Alema, bývalý rakúsky premiér Alfred Gusenbauer a bývalý dánsky premiér Poul Nyrup Rasmussen, ktorý je zároveň prezident Strany európskych socialistov PES, vystúpili pred bruselským publikom spolu s belgickým socialistickým ministrom pre energetiku v dočasnej vláde.

Barroso vo výročnom prejave pred Európskym parlamentom hovoril o dani z finančných transakcií (FTT)  či o konkrétnych návrhoch na európske dlhopisy .

Predseda Komisie tiež okrem iného obhajuje navýšenie budúceho európskeho rozpočtového rámca vo výške 4,8 %, čo je nad priemernou 2 % infláciou. Mnoho hláv štátov so stredo-pravými lídrami chce, aby rozpočet na roky 2014-2020 odrážal národné škrty. „Ak je odpoveďou na krízu úspora, potom Európa skončí katastrofálne,“ hovorí Poul Nyrup Rasmussen.

Bývalý taliansky premiér Massimo D´Alema si myslí, že zmena Barrosovho uvažovania súvisí so „signálmi politickej zmeny v Európe“.

„V troch veľkých krajinách EÚ je zmena blízko“,  hovorí D´Alema. Podľa jeho slov pre EurActiv si myslí, že socialisti majú dobré šance vyhrať prezidentské voľby v roku 2012 vo Francúzsku a tiež je veľká šanca, že v Nemecku vznikne po federálnych voľbách v roku 2013 červeno-zelená koalícia.

Dúfa, že v jeho rodnom Taliansku budú predčasné voľby znamenať odchod Silvia Berlusconiho a vznik koaličnej vlády s vedúcou úlohou pre sociálno-demokratickú stranu Partido Democratico. Prieskumy verejnej mienky jej dávajú pred Popolo della Liberta premiéra Berlusconiho veľký náskok.

Podľa Paula Magnetta vykázal Barroso počas svojej politickej kariéry významný politický posun. Od maoistického lídra v mladosti sa dostal na opačný pól, keď v roku 2003 hostil ako portugalský premiér stretnutie na Azoroch, kde sa Bush Blair a Aznar dohodli na invázii do Iraku.

Súhlasí, že D´Alemom, že Barroso prechádza“ progresívnou evolúciou“ , ktorá môže signalizovať zásadnejšiu politickú zmenu.

Gusenbauer ale napriek tomu poukazuje na rozdiely, napríklad kým socialisti chcú okamžite aplikovateľnú FTT, stredo-pravé sily vrátane Barrosa uvažujú o „legislatívnych dierach“ a snažia sa oddialiť zavedenie po roku 2014, čo je podľa socialistov „príliš málo, príliš neskoro“.

Rassmusen vyjadril spokojnosť, s faktom, že na premiérsku stoličku v jeho rodnom Dánsku nastúpila Helle Thorning Schmidt, šéfka sociálnych demokratov. Dánsko následne ocenilo Európsku komisiu za to, že sa postavila proti úmyslu bývalej vlády znovu zaviesť hraničné kontroly.