V Belgicku sa po takmer 15 mesiacoch rodí vláda

foto: belgická zástava, zdroj: flickr, autor: ricktoomer

Ešte v stredu (14. septembra), kedy sa dokonca kvôli prehlbujúcej sa politickej kríze vrátil z dovolenky belgický kráť Albert II., sa zdalo, že rozhovory medzi politickými stranami skončia opätovným neúspechom.

Dnes už je ale všetko inak. Socialista Di Rupo, ktorý bol vyjednávaním medzi flámskou a valónskou komunitou poverený už v máji 2010 totiž v noci na dnes oznámil, že sa podarilo dospieť k historickej dohode.

Jednou z najväčšich prekážok, ktorá blokovala vytvorenie belgického kabinetu už takmer 460 dní, bol spor o rozdelenie bruselského dvojjazyčného volebného okresu Brussels-Hal-Vilvoorde.

„Osem strán spoločným úsilím prekonalo prekážky, ktoré nám v poslednom čase veľmi sťažovali prácu,“ uviedol Di Rupo v prehlásení a dodal: „Aj napriek tomu, že je pred nami ešte veľa práce, predstavuje vyriešenie otázky okrsku dôležitý krok.“ Detaily ohľadom dohody, ktorú medzi sebou uzatvorili flámske a valónske strany ale zatiaľ nie sú známe.

Belgická tlač v súčasnosti predpokladá, že nová vláda bude zostavená v horizonte niekoľkých týždňov, ak nie dní. Súčasný (dočasný) premiér Yves Leterme ešte pred oznámením dohody uviedol, že hneď ako bude mať krajina funkčný kabinet (ideálne do konca tohto roku), plánuje opustiť belgickú politickú scénu a prijať jeden z vysokých postov v OECD.

Pre Belgičanov predstavuje najnovší vývoj udalostí nádej. Posledné parlamentné voľby sa v krajine uskutočnili už pred viac ako rokom a odvtedy krajina nemá vládu, ktorá by bola schopná uskutočňovať nevyhnutné reformy.

Belgicko sa totiž zaraďuje medzi najviac zadlžené krajiny v Európe (jeho dlh dlhodobo presahuje 100 percent HDP krajiny) a v poslednom čase je tak pozorne sledované finančnými trhmi a ratingovými agentúrami.