V Británii sa europoslanci obviňujú z lenivosti

Zdroj: EP

„Poslanci Strany nezávislosti sú neobľúbení preto, že sú nie len najlenivejšími britskými poslancami, ale aj najlenivšími spomedzi všetkých europoslancov“, napísala britská liberálna europoslankyňa Rebecca Taylorová v spoločnom blog poste s Petrosom Fassoulasom, predsedom britskej pobočky medzinárodnej mimovládnej organizácie European Movement.

V poste, ktorý sa objavil na stránke organizácie sa ďalej hovorí: „Ak by boli politikmi s princípmi, po voľbách sa mohli svojich mandátov vzdať.“

Strana nezávislosti sa podľa nej preukázateľne pýši tým, ako veľa peňazí ich poslanci v Parlamente berú a pritom nerobia svoju prácu poriadne“, pokračovala Taylorová.

Obvinila lídra strany UKIP Nigela Faragea za to, že: „sa vyhýba zasadnutiam výborov a chýba dokonca aj na hlasovaniach, ktoré sú pre Britániu dôležité.“ Taylorová tak pokračovala v kritike, s ktorou proti Nigelovi Farageaovi začal už líder liberálnych demokratov Guy Verhofstadt.

Poslanci Farageovej strany sa podľa europoslankyne vyhýbajú tvrdej práci v parlamentných výboroch a „namiesto toho radšej pobehujú po Británii, vystupujú s prejavmi k svojim stúpencom a vydávajú nahnevané správy. To je oveľa jednoduchšie!“, napísala Taylorová.

Poslankyňa Taylorová zverejnila záznamy o účasti poslanca Strany nezávislosti Paula Nuttalla, ktorý je členom Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a potravinovú bezpečnosť. Záznamy ukazujú, že spomínaný poslanec sa zúčastnil na zasadaní výboru len dvakrát za tri roky. Nuttalla primälo zúčastniť sa zasadnutia výboru – keď sa hlasovalo o smernici o tabakových výrobkov – až to, že sa voliči z jeho volebného obvodu začali na poslanca sťažovať na Twitteri.

„Postoj pána Nuttalla dokazuje, že poslanci britskej Strany nezávislosti sú skutočne leniví a to preto, že veria, že sa z toho môžu vyvliecť. Tvrdia, že sa vyhýbajú tvrdej práci vo výboroch z princípu, ale tieto princípy ľahko hodia na vedľajšiu koľaj, ak sa obávajú, že by im priniesli zlú publicitu“, zhodnotila Taylorová. 

UKIP vracia úder

Hovorca Strany nezávislosti v reakcii na adresu lídra euroliberálov vyhlásil: „Guy Verhofstadt je neuveriteľný pokrytec. Mal by sa pozrieť sám na seba. Ako najväčší eurofederalista, ktorý žije v Belgicku v roku 2012 navštívil schôdzu Výboru pre ústavné veci (ktorého je členom) len dvakrát z 12 zasadnutí.“

„Deň Nigela Faragea má väčšinou 18 hodín. Zúčastňuje sa debát, verejných stretnutí, objavuje sa v rádiu aj televízii, čo mu zaberie veľa času a vyžaduje si veľa času na prípravu. To je to, čo majú naši poslanci robiť. A to je často to, čo robia lídri politických skupín“, povedal hovorca strany UKIP.

Niektorí poslanci strany UKIP považujú schôdze výborov za „mlátenie si hlavy o múr“, navyše „sú neustále prehlasovaní a tak namiesto míňania času a energie sa venujú domácim záležitostiam“, bránil poslancov hovorca UKIPu.

Taylorová v odpovedí tvrdí, že argument, že Verhofstadt je lenivý neobstojí a vyzvala na väčšiu kontrolu UKIPu zo strany médií.

Výmena môže signalizovať v krajine horúcu volebnú kampaň pred eurovoľbami v roku 2014. Podľa prieskumov verejnej mienky strana UKIP v Británii predstihla liberálnych demokratov, ktorí sú súčasťou vládnej koalície s Konzervatívcami.