V Bruseli cítiť závan zmeny

Zdroj: http://www.flickr.com/photos/redneck/2283018889/

Zdá sa, že zatiaľ nie je k dispozícii žiadna relevantná náhrada za šéfa Európskej komisie José Manuela Barrosa. Súčasne, mnoho z členov jeho terajšieho tímu pôjde po júnových voľbách domov.

Len päť ďalších komisárov pravdepodobne zostane aj v budúcej Komisii, hovoria zdroje EurActiv-u. Mali by to byť Talian Antonio Tajani, ktorý si chce ponechať súčasné portfólio dopravy, estónsky komisár Siim Kallas (administratíva a boj proti podvodom), Fín Olli Rehn (rozširovanie), Luxemburčanka Viviane Reding (informačná spoločnosť) a Bulharka Meglena Kuneva (ochrana spotrebiteľa).

Slovinec Janez Potočnik (veda a výskum) a Lotyš Andris Piebalgs (energetika) by tiež mohli podľa zdrojov dostať šancu na druhý mandát.

Niektorým z tých, ktorí by tiež chceli pokračovať v Bruseli, chýba podpora vlastnej vlády. Je to prípad napríklad britskej eurokomisárky pre zahraničný obchod Catherine Ashton.

Pokiaľ ide o Európsky parlament, je možné, že Martin Schulz, súčasný šéf skupiny socialistov v EP, bude predsedom Parlamentu počas prvých dva a pol roka nového legislatívneho obdobia. Po polroku by ho mohol vystriedať súčasný predseda výboru pre zahraničné veci, poľský stredopravý politik Jacek Saryusz-Wolski (EPP-ED), niekdajší hlavný vyjednávač poľského pristúpenia k Únii.

Podľa pretrvávajúcich klebiet, Tony Blair je na najlepšej ceste, aby sa stal prvým stálym predsedom Európskej rady, čo je post, ktorý prináša Lisabonská zmluva. Hovorí sa o ňom, že má podporu kľúčových európskych lídrov, vrátane francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho.

Holanďana Jaap de Hoop Scheffera, súčasného generálneho tajomníka NATO,  tipujú niektorí na Vysokého predstaviteľa pre zahraničné vzťahy a bezpečnostnú politiku EÚ. Tento úrad zlúči posty komisára pre vonkajšie vzťahy (Benita Ferrero-Waldner) a Vysokého predstaviteľa pre SZBP (Javier Solana).

De Hoop Scheffer v NATO končí a pri hľadaní jeho nástupcu sa uvažuje o dánskom premiérovi Andersovi Fogh Rasmussenovi, poľskom ministrovi zahraničia Radekovi Sikorskom, resp. českom podpredsedovi vlády Alexandrovi Vondrovi.

Vo Francúzsku boli na kandidátku vládnej strany do eurovolieb za región Paríža nominovaní dvaja ministri Sarkozyho vlády. Prvým je minister poľnohospodárstva Michel Barnier, bývalý eurokomisár pre regionálny rozvoj. Niektorí hovoria, že poškuľuje aj po ekonomickom portfóliu v Komisii. Dvojkou na kandidátke do EP bude Rachida Dati, súčasná minsterka spravodlivosti, ktorá nedávno vyvolala rozruch tým, že päť dní po pôrode svojho prvého dieťaťa sedela na rokovaní vlády (EurActiv 13/01/09).