V Bruseli sa konal mini summit krajín V4

zdroj: TASR

Premiéri sa stretávajú tak ako už niekoľko krát predtým na maďarskom veľvyslanectve v Bruseli, aby zosúladili svoje pozície pred summitom, ktorý sa koná 24. až 25. marca.

Na programe tém je stratégia EÚ 2020 pre rast a zamestnanosť či Európska služba pre vonkajšiu činnosť. Po prvý raz sa tohto stretnutia zúčastní osobne aj predseda Komisie José Manuel Barroso.

Spolu majú krajiny Višehradu rovnakú váhu hlasov ako Francúzsko a Nemecko dokopy. Paríž a Berlín preto nedávno vyjadrili svoju nespokojnosť s obnovením vnútorných rokovaní medzi krajinami V4 ohľadne tém, ktoré sa dotýkajú Európskej únie. Skupinu v roku 1991 založili Československo, Maďarsko a Poľsko, aby tak urýchlili svoj vstup do EÚ.

Stály predstaviteľ Slovenska pri EÚ Ivan Korčok sa pre EurActiv vyjadril, že krajiny V4 sú „veľmi rady“, že sa k ním pripojí aj sám Barroso. Korčok povedal, že teraz sa podarilo spraviť z podobných stretnutí pred samotným konaním summitom „tradíciu“, ktorú už niektoré krajiny zaviedli.

Slovenský veľvyslanec zároveň naznačil, že okrem hlavných tém sa reč dostane pravdepodobne aj na takzvaný boj proti chudobe zameraný na zníženie počtu ľudí žijúcich v „riziku chudoby“ zo súčasných 89 miliónov na 20 miliónov v rámci celej Európskej únie.

„Naše otázky a pochybnosti sú, že vnímanie chudoby v určitých krajinách je veľmi, veľmi odlišné,“ povedal a poukázal pritom na Slovensko. To je v rámci boja proti chudobe podľa údajov Eurostat a iných oficiálnych štatistík štvrtým najúspešnejším štátom EÚ aj napriek tomu, že platy na Slovensku sú stále relatívne nízke.

Podľa metodológie EÚ sa hranica chudoby určuje ako 60 percent z priemerného príjmu- to ale vedie k odchýlkam v rámci Únie, keďže priemerné platy v členských štátoch sa pohybujú od 1600 eur v Luxembursku do 132 eur v Bulharsku.

Korčok preto tvrdí, že hoci nová stratégia môže vyústiť v redukciu chudoby, neobsahuje žiaden priamy nástroj ako tak spraviť. V jeho očiach je oveľa vhodnejším cieľom „kohézia“. Zároveň vyjadril poľutovanie nad tým, že na prediskutovanie stratégie nebolo od jej uverejnenia pred troma týždňami veľa času.

Čo sa týka európskej zahraničnej služby, slovenský veľvyslanec pri EÚ povedal, že krajiny Višehradu vytvorili dokument, ktorý je zameraný na spravodlivé zastúpenie všetkých členských štátov v novom orgáne EÚ. „Čomu chceme predísť je, aby sme sa ocitli v situácii, kedy budeme mať pochybnosti, že táto služba je aj naša“ povedal Korčok.