V Bruseli sme oslavovali s koňmi

„V roku 1989 bola krajina ako Československo obohnaná ostnantým plotom a strážnymi vežami, dnes môžete sedieť sa volantom a cestovať z Prahy až do Portugalska, bez tohto aby ste sa zastavili. Je to úžastná, úžastná zmena – ľudia si už ani neuvedomujú ako zásadná zmena to bola“, povedal na margo piateho výročia najväčšieho rozšírenia EÚ v histórii pre Irish Times český analytik Jiří Pehe.

Na Slovensku sa prekrývajú oslavy 1. mája ako sviatku práce, čo je zároveň aj štátny sviatok  a 1. mája ako dňa vstupu do EÚ. V minulosti Mikuláš Dzurinda navrhoval, aby bol 1. máj zároveň pamätným dňom vstupu. 

Oslavy v Brsuseli sa konali v utorok, 12. mája. Celkovo bola akcia poňatá ako prezentácia slovenského exportu – vína, potravinárskych či drevárskenských výrobkov. Akcia vyvrcholila koncertom sláčikového orchestra za účasti premiéra Roberta Fica.

Kuriozitou bola prezentácia lipicanských koní, ktoré si prišla pozrieť aj komisárka pre poľnohospodárstvo a rybolov Mariann Fischer Boel. Tej nedávno minister pôdohospodárstva Stanislav Becík zasielal list, v ktorom ju žiadal o hĺbkovú analýzu trhu z mliekom v EÚ. Minister dokonca na Rade ministrov navrhoval otvorenie prístupovej zmluvy, kvôli diskriminujúcim podmienkam pre slovenských pôdohospodárov.

"Keby som tam niesol demarše, ktoré by boli škodili Slovensku, za to by som sa hanbil. Ale som hrdý na to, že som ministrom pôdohospodárstva a že tu máme taký unikátny skvost, ktorý budujeme od roku 1921," povedal pre agentúru TASR minister pôdohospodárstva Stanislav Becík na margo toho, že rezort nechal na oslavy vstupu Slovenska do Bruselu priviesť lipicanské kone z Národného žrebčína v Topoľčiankach.

"Predstavte si, že by sme tam namiesto krásnych koní, za ktorými každý behal, zobrali nejakých rozhádaných politikov, ktorí by boli hanbou Slovenska,“"komentoval Becík. V programe osláv, ktoré sa konali v Kráľovskom múzeu umenia a histórie v Bruseli boli okrem koní aj ukážka sokoliarskeho umenia.

Opozičné strany kritizovali „pompéznosť" osláv v čase krízy – vyslanie dvoch vládnych špeciálov a prepravu koní, či sokoliarov. Fico cez médiá opozícii odkázal, že to nerobí pre svoje potešenie a ak by nemusel, do Bruselu nejde. Becík pre TASR konštatoval, že vzhľadom na demokraciu má opozícia na kritiku právo, ale "keby sme neboli urobili nič, pokladal by som to za nečinnosť".

Náklady na oslavy v Bruseli podľa neho do veľkej miery uhradili sponzori, ktorí sa na akcii prezentovali. Premiér Fico informoval, že na oslavy vyčlenil zo svojej rezervy 140 tisíc eur.

Nikto z opozície sa na oslavách nezúčastnil, hoci pozvaní boli opoziční členovia výboru pre pôdohospodárstvo a podpredseda NR SR Milan Hort.