V Dánsku sa protestovalo proti islamizácii Európy

zdroj wikimedia commons

Aarhus je druhé najväčšie dánske mesto a nachádza sa asi 200 kilometrov na severozápad od Kodane. Hovorca polície Georg Husted povedal, že na stretnutie prišlo asi 300 účastníkov.

Protiislamský míting otvorili minútou ticha za sedem obetí streľby francúzskeho moslima alžírskeho pôvodu na juhu Francúzska.

V blízkosti mítingu sa na protiakcii zhromaždilo takmer 2500 ľudí. Pochodovali pod heslom "Aarhus za rozmanitosť".

Odporcovia protimoslimského hnutia hádzali kamene a fľaše na autobus, v ktorom privážali sympatizantov ultrapravice. Policajný kordón sa im však prekonať nepodarilo. Jeden policajt utrpel ľahšie zranenia po zásahu fľašou.

Polícia napokon musela zatknúť viac ako 80 ľudí po tom, čo prepukli násilné zrážky medzi sympatizantmi európskej ultrapravice and ich odporcami.

Európske stretnutie proti džihádu, ako akciu nazvali extrémisti, zorganizovala Dánska obranná liga. Toto protimoslimské hnutie o sebe tvrdí, že nemá žiadne styky s neonacistami.

Na míting do Aarhusu pricestovali účastníci z niekoľkých európskych krajín, konkrétne z Británie, Nemecka, Poľska a Švédska.

Stretnutia sa zúčastnila aj britská krajne pravicová organizácia Anglická liga obrany (EDL), ktorá oznámila, že by to mohol byť začiatok celoeurópskeho hnutia.

Aj keď počet účastníkov stretnutia nebol vysoký, obavy analytikov vzbudzuje skutočnosť, že išlo o stretnutie viacerých lídrov protimoslimských skupín. Niektorí z nich boli v dánskom meste už od stredy.

Matthew Goodwin z Univerzity v Nottinghame varuje pred podceňovaním stretnutia. „To, na čo sa tu pozeráme, je prvý pokus v našej politickej histórii, keď sa nejaká krajne pravicová antimoslimská organizácia snažila zmobilizovať paneurópsku opozíciu proti Islamu,“ povedal pre BBC.

(EurActiv/TASR)