V diskusii o Brexite nie sú emócie, hovorí Fico

Zamestnanci protokolu upravujú britskú vlajku a vlajku EÚ pred príchodom britského premiéra Davida Camerona na summit. TASR / AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Slovensko – krízový manažér EÚ

“Otázka vystúpenia Británie z EÚ je od piatku aj našom stole a bude vyžadovať veľa energie a zručnosti, aby sa niektoré predstavy, ktoré dnes formulovali predstavitelia 27 štátov dostali do praxe,” povedal po skončení historicky prvého stretnutia Európskej rady vo formáte 27 mínus Veľká Británia Robert Fico.

„Diskusia bola vecná, nebola poznačené emóciami.“

Lídri uznali, že Británia stále potrebuje určitý čas, kým aktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy.

Prečítajte si celý text vyhlásenia 27čky.

Výmena na čele vlády v Londýne sa uskutoční v septembri alebo októbri. Fico hovorí, že „aj tento dátum môžeme spochybniť, pretože chýba veľa informácií a návodov na konkrétny postup“.

Kým Británia formálne neoznámi odchod, zostáva plnohodnotný člen EÚ s právami aj povinnosťami.

Padlo rozhodnutie 27čky, že do oznámenia odchodu nebudú žiadne, ani neformálne rokovania o podmienkach tohto vystúpenia. Fico ale očakáva, že v rokovaniach si každý bude chcieť zachovať tvár a zároveň si pre seba vyrokovať výhody.

“Najdôležitejšie rozhodnutie je, že akékoľvek úvahy o pristúpení Veľkej Británie k nášmu vnútornému trhu musia byť spojené aj s plným rešpektovaním 4 slobôd. Tento odkaz považujem za pravdepodobne najvýznamnejší.”

Bratislavský summit sa môže zapísať do histórie

Podľa Fica únia nemôže „opakovať terminológiu z minulosti“. Ako hovorí, EÚ “ponúka veľa pozitívneho, ale ako keby sme neboli schopní toto pozitívne pretaviť do zrozumiteľnej reči.”

Doterajšie politiky EÚ majú prejsť lepšou diskusiou a analýzou. Summit, ktorý sa v Bratislave uskutoční v polovici septembra, má ponúknuť novú formu komunikácie s európskou verejnosťou.

“Väčšina obyvateľov odmieta migračnú politiku a prevláda nespokojnosť s hospodárskou politikou, musíme prísť s novými politikami, aby ľudia považovali európsky projekt za atraktívny.”

Fico ale zároveň hovorí, že nikto v EÚ nemá záujem ísť do zmeny základných zmlúv EÚ. „Chceme hovoriť o politikách, čo robíme dobre a čo robíme zle.“

Organizácia summitu bude náročná, ale Fico je podľa vlastných slov rád, pretože, ak sa podujatie nazve Bratislavský summit môže sa na dlho zapísať do histórie EÚ.

Predsedníctvo v pracovnej, nie slávnostnej atmosfére

Slovenská vláda na svojom zajtrajšom zasadnutí schvaľuje program predsedníctva v Rade EÚ. Podľa premiéra je dobré, že s tým Slovensko čakalo na poslednú chvíľu, kedže summit “priniesol nové posolstvá o politikách, ktoré majú viesť k lepšiemu životu ľudí”.

Hoci sa ku koncu týždňa chystajú aj slávnostné podujatia k začaitku predsedníctva, premiér hovorí, že „preberá slovenské predsedníctvo vo veľmi pracovnej atmosfére.“

Na margo otázky, či bude Británia po Malte v druhom polroku 2017 predsedníckou krajinou EÚ ako sa pôvodne plánovalo, Fico hovorí, že by to “asi bolo smiešne”, no rozhodnutie v tomto smere zatiaľ nepadlo.

„Ale toto rozhodnutie sa nedá urobiť bez Británie,“ dodáva.