V EÚ sa schyľuje k novému Konventu

Zdroj: TASR

Nemecký týždenník Der Spiegel vo svojom nedeľnom vydaní informoval o údajnom pláne Angely Merkelovej dohodnúť v EÚ zvolanie Konventu, ktorý by mal načrtnúť nový zmluvný základ. Podľa týždenníka by v Merkelovej predstave dátum ustanovujúceho stretnutia Konventu mohol padnúť už na decembrovom summite EÚ.

Zdrojom tejto informácie má byť kancelárkin poradca pre európske záležitosti, ktorý o iniciatíve hovoril na stretnutiach v Bruseli.

Zvolanie Konventu je spôsob, ktorý dal vzniknúť návrhu niekdajšej neúspešnej ústavnej zmluvy. Neskôr sa stala základom pre platnú Lisabonskú zmluvu.

Práca Konventu trvala naposledy dva roky (2002-2003) a zamestnávala 102 jeho členov z radov poslancov národných parlamentov členských a kandidátskych krajín (vrátane Slovenska), zástupcov Európskej komisie a Európskeho parlamentu a hlavy štátov a vlád. Plenárne zasadnutia boli verejné a konali raz až dvakrát do mesiaca.

Pre mnohých politikov je to práve z dôvodu zdĺhavého procesu, ktorý každú inštitucionálnu reformu EÚ sprevádza, nie príliš obľúbená agenda. Pre niektoré krajiny, minimálne Írsko, by to tiež pravdepodobne znamenalo nutnosť vypísať o novom texte referendum.

Takéto snahy by tiež mohli urýchliť vypísanie referenda o predefinovaní vzťahu k EÚ vo Veľkej Británii, o ktoré sa tamojšie konzervatívne sily snažia dlhodobo.

Slovensko sa chce držať Nemecka

Pre Nemecko je momentálne hlavnou európskou agendou zvýšenie dôvery v spoločnú menu euro prostredníctvom komunitárneho dohľadu nad národnými rozpočtami a zavedením nových prvkov bankového dohľadu.

V piatok, 24. augusta, navštívil Slovensko nemecký spolkový minister hospodárstva a technológií Philipp Rösler. Rokoval s premiérom Robertom Ficom, ministrom hospodárstva Tomášom Malatinským aj ministrom financií Petrom Kažimírom.

S premiérom Robertom Ficom sa napríklad zhodli na tom, že Grécko by nemalo dostať na plnenie úloh memoranda spojeného s finančnou pomocou viac priestoru.

„Hovorili sme o potrebe hlbšej integrácie v eurozóne ako lieku pokiaľ ide o súčasnú krízu a útoky proti euru“, povedal po stretnutí slovenský premiér.

„Ak by došlo ku krízovému scenáru v Európskej únii, teda, že by sa Európska únia fragmentizovala, rozpadla, alebo by mala byť nejaká dvojkoľajnosť, tak chceme, aby Slovensko bolo v centre diania a z vyjadrenia spolkového ministra hospodárstva vyplýva, že veria Slovensku pokiaľ ide o deficit“.

"S rešpektom sa pozeráme na slovenské reformy. Zároveň hovoríme o veľkej dôveryhodnosti Slovenska," poznamenal Rösler na tlačovej konferencii po rokovaní s ministrom financií SR Petrom Kažimírom Slovensko podľa neho môže slúžiť ako príklad ostaným krajinám eurozóny.

Slovenská strana prisľúbila Nemecku bezproblémovú ratifikáciu fiškálneho kompaktu.