V Grécku nastupuje vláda premiéra Samarasa

Grécky premiér Antonis Samaras, Zdroj: TASR/AP Photo/Andreas Solaro

Odvekí rivali strany Nová demokracia a PASOK, pod ktorých vedením sa krajina dostala do súčasnej situácie, budú teraz mať za úlohu ju z nej dostať. V doterajšej histórii sa neustále striedali pri moci, nikdy nespolupracovali až do minulého roka, keď pod tlakom vznikla vláda národnej jednoty.

„Som si plne vedomý, aký kritický je tento čas pre náš národ. Viem veľmi dobre o ranených Grékoch, ktorí potrebujú znovu získať svoju dôstojnosť. Viem aj to, že ekonomika sa musí rýchlo obnoviť, aby sa znovu obnovila sociálna spravodlivosť a kohézia,“ vyhlásil po svojej prísahe premiér Antonis Samaras.

Súčasťou koalície bude aj malá strana Demokratická ľavica (DIMAR) a vzhľadom na širšiu alianciu bude mať po dlhom čase neobmedzený mandát. Zloženie kabinetu zatiaľ nie je známe. Je však isté, že budú medzi nimi aj technokrati, v ktorých prospech sa ministerských kresiel vzdali PASOK a DIMAR. V pláne je aj vytvorenie pracovnej skupiny, ktorej úlohou bude vypracovať úpravy záchranného programu.

Ponížení ľudia

Gréci vplyvom krízy čelia chudobe a poníženiu. To sa týka aj strednej triedy, ktorej bývalí členovia sa tiež včera postavili do radu, kde krétska farmárska asociácia v parku v Aténach zadarmo rozdávala zeleninu.

„Ani vo svojich najhorších nočných morách som si nevedela predstaviť, že by som mohla skončiť takto, v rade na jedlo,“ uviedla Eleni Moshidouová, 56-ročná matka troch nezamestnaných synov, ktorú v roku 2010 pre krízu prepustili z právnickej firmy. „Cítim sa ponížene. Naši politici nás sem dostali,“ dodala.

Noví grécki lídri si však uvedomujú, že presvedčiť frustrovaných európskych partnerov o nových podmienkach nebude ľahké. Argumentujú však tým, že potrebujú priestor na riešenie nezamestnanosti a podporu rastu.

Osobitne obozretné je Nemecko, najmä preto, že Samaras bol v čase vlády strany PASOK proti záchrannému balíku, len pod vplyvom udalostí spojených s rozpadom vlády zmenil postoj na opatrnú podporu.  Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble zdôraznil, že najdôležitejšie je rýchle a rozhodné implementovanie opatrení, ktoré sú už dohodnuté. Kancelárka Angela Merkelová Samarasovi poblahoželala a popriala mu šťastie a zároveň ho pozvala do Berlína.

Niektorí zástupcovia EÚ však už naznačili možné ústupky v prospech Grécka vzhľadom na sklz spôsobený politickou nestabilitou a hlbšiu recesiu ako sa pôvodne očakávalo.

(EurActiv/Reuters)