V juhovýchodnej Európe sa dali na kúrenie drevom

zdroj: flickr, autor: Robert Lz

Vlády v krajinách juhovýchodnej Európy vo veľkej miere nie sú schopné riešiť problémy energetickej chudoby, ktorá súvisí hlavne s neschopnosťou ľudí vykurovať vlastné domovy, varoval Stefan Bouzarovski, docent humánnej geografie na University of Birmingham vo Veľkej Británií.

Vo svojom prejave 1. júna na konferencii, ktorú organizoval Francúzsky inštitút pre medzinárodné vzťahy (IFRI) Bouzarovski uviedol, že systém sídliskového vykurovania, dedičstvo komunistického režimu, „nepredstavuje východisko“ pre vykurovanie domácností v regióne.

V čase, keď ceny energií vyleteli prudko hore, pričom výška platov stagnuje, sa využívanie dreva na vykurovanie stáva čoraz významnejšou alternatívou k elektrickej energii, povedal. Situácia sa môže ešte zhoršiť, keďže sa očakáva, že cena za kilowatt na hodinu v regióne sa zvýši, varoval.

Bouzarovski zároveň dodal, že od zverejnenia správy OSN s názvom „Zaseknutí v minulosti: Energia, životné prostredie a chudoba v Srbsku a Čiernej Hore“ sa toho v regióne veľa nezmenilo. Podľa tohto dokumentu je touto energetickou chudobou poznačená takmer polovica obyvateľstva. Viac ako polovica populácie využíva drevo a hnedé uhlie ako hlavný zdroj na vykurovanie alebo na prípravu jedla. To ale v domácnostiach vytvára vysoký stupeň vnútorného znečistenia, a je zároveň príčinou niektorých chronických chorôb, konštatuje správa.

Podľa neho nie sú v tomto ohľade najproblematickejšie len kandidátske krajiny západného Balkánu, ale aj členské štáty EÚ Rumunsko a Bulharsko. Bouzarovski zároveň vyjadril poľutovanie nad tým, že aj napriek faktu, že za posledných 20 rokov sa presťahovalo veľa ľudí do miest, využívanie dreva ako kuriva nepokleslo. To naznačuje, že drevo sa nepoužíva len na dedinách, ale aj v mestách. 

Bouzarovski tiež varoval pred nebezpečenstvom mikrokonfliktov medzi správcami lesov a pytliakmi, ktoré, ako uviedol, sa už dejú, ale nepútajú veľkú pozornosť.