V kanceláriách Národného frontu urobili raziu

Marine Le Penová

Marine Le Penová na predvolebnom turné. FOTO-TASR/AP

Kancelárie francúzskej krajne pravicovej strany Národný front (FN) dnes prehľadali vyšetrovatelia v súvislosti s obvineniami, že zneužila financie Európskeho parlamentu (EP). Informovala o tom samotná strana.

Razia nasledovala tri dni po tom, čo Európsky úrad na boj proti podvodom (OLAF) oznámil, že líderka FN Marine Le Penová – v súčasnosti uchádzačka o prezidentskú funkciu – odovzdala falošnú zamestnaneckú zmluvu pre údajnú poslaneckú asistentku.

Je to už druhýkrát, čo vyšetrovatelia prehľadali kancelárie FN v súvislosti s tvrdeniami, že strana čerpala peniaze na poslaneckých asistentov EP, ktorí však v skutočnosti nepracovali pre europoslancov.

Národný front vyhlásil, že dnešný zásah len dokazuje, že skoršia razia spred roka bola bezvýsledná a celá akcia má poškodiť prezidentskú kampaň Le Penovej.

Tento mesiac už skôr Le Penová zmeškala konečný termín, ktorý jej určil EP pre prvú splátku z celkovej sumy 298.000 eur. Tú musí politička vrátiť europarlamentu za to, že nelegálne vyplácala svojich údajných poslaneckých asistentov. Le Penová však odmieta, že by akýmkoľvek spôsobom porušila zákon.