V Maďarsku začal boj o post komisára

Podľa správ v maďarskej tlači je pravdepodobným kandidátom na post komisára Gábor Iván. V súčasnosti je druhým tajomníkom ministerstva zahraničných vecí a je oficiálne poverený prípravou Maďarského predsedníctva EÚ v 2011.

Jeho konkurentom bude János Veres, ktorý ohlásil kandidatúru už minulý týždeň. Bol ministrom financií vo vláde Ferenca Gyurcsánya, ktorá odstúpila v marci tohto roku.

„Som jedným z ľudí, ktorých meno sa objaví, keď bude správny čas na túto otázku“, povedal v maďarskej verejnej televízii.

Konzervatívny denník Magyar Nemzet citoval zdroje z prostredia maďarskej Socialistickej strany, podľa ktorých je Gábor Iván silnejším kandidátom. Má dôveru súčasného premiéra Bajnaia, naviac sú to bývalí spolužiaci z univerzity. Za neho hovoria aj skúsenosti s prípravouo Maďarského predsedníctva.

Ministerstvo zahraničných vecí na tieto informácie nijako nereagovalo, na priamu otázku EurActiv.hu však predstaviteľ ministerstva odpovedal, že Ivánovu nomináciu „nemožno vylúčiť“.

Ktokoľvek miesto komisára získa, nominácia bude pravdepodobne jedným z posledných rozhodnutí socialistickej vlády v európskych záležitostiach. Vo voľbách začiatkom budúceho roku sa očakáva drvivé víťazstvo konzervatívneho Fideszu – už v júnových eurovoľbách získal 56,3% a popularita socialistickej vlády je veľmi nízka.

Právo nominovať kandidáta má premiér. Jeho úrad zatiaľ odmietol reagovať, hovorca však pre EurActiv povedal, že vláda najprv vyberie pre maďarského komisára portfólio, a potom začne hľadať vhodného človeka.

V roku 2004 zažilo Maďarsko politické faux paux, keď Európsky parlament odmietol schváliť Lászlo Kovácsa na miesto komisára pre energetiku, odvolávajúc sa na jeho nedostatočné vedomosti v tej oblasti. Budapešť, ktorá sa nechcela nominácie Kovácsa vzdať, musela pristúpiť na výmenu portfólií a jej kandidát sa stal komisárom pre dane.

„Akékoľvek správy, ktoré sa toho týkajú, (prenikajú na verejnosť) na základe individuálneho záujmu, alebo sú hádaním“, povedal hovorca úradu premiéra.