V Nemecku sa začali úvodné rokovania o obnovení „veľkej koalície“

Angela Merkelová prichádza na úvodné rokovania. FOTO: Omer Messinger/EPA/EFE

Kancelárka Angela Merkelová verí, že sa konzervatívci a sociálni demokrati (SPD) dohodnú na obnovení koalície, ktorá Nemecku vládne od roku 2013.

Po zlyhaní koaličných rokovaní s menšími stranami je obnovenie spojenectva so stredoľavou SPD pre Merkelovú najlepšia možnosť, ako si ďalšie štyri roky udržať kancelársku stoličku. Tá jej patrí už 12 rokov.

Rokovania začali v nedeľu 8. januára a budú trvať päť dní.

Viac než tri mesiace po parlamentných voľbách Merkelová vyhlásila, že pred potenciálnymi partnermi je síce ešte veľa práce, ale chystajú sa postupovať rýchlo. „Myslím, že (rokovania) môžu uspieť,“ dodala.

Kolaps koaličných rokovaní v Nemecku

V nedeľu v noci skončili neúspechom pokusy o vytvorenie nemeckej vládnej koalície. Liberálna FDP rokovania opustila, hrozia predčasné voľby.

Odpor vnútri SPD

SPD po voľbách, v ktorých strana dosiahla najhorší výsledok od roku 1993, vyhlásila, že pôjde do opozície. Názor zmenila až po zásahu nemeckého prezidenta.

Medzitým popularita jej predsedu Martina Schluza podľa prieskumu pre televíziu ARD klesla o 9 percentuálnych bodov a dosiahla historické dno (30 percent).

Veľa členov SPD si však návrat „veľkej koalície“ nepraje. V strane vznikla skupina s názvom „NoGroKo“, čo znamená „žiadna veľká koalícia“. Frakcia chce dosiahnuť, aby už strana s Merkelovou nespolupracovala. Tvrdí, že koalícia by SPD stála hlasy a varuje, že hlavnou opozičnou silou by sa potom stala extrémne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD).

Žiadne červené čiary

Líder SPD Martin Schulz vyhlásil, že jeho strana je pripravená rokovať konštruktívne.

Schulz žiada „Spojené štáty európske“

Nemeckí sociálni demokrati vo štvrtok súhlasili s predbežnými rokovaniami o obnovení veľkej koalície s CDU/CSU. Ich líder Martin Schulz volá po vzniku Spojených štátov európskych.

„Nejdeme kresliť červené čiary – radšej chceme pretlačiť toľko červenej politiky, koľko sa dá,“ vyjadril sa Schlulz. Červená je farbou SPD.

Bývalý predseda Európskeho parlamentu verí, že päť dní bude stačiť na to, aby strany našli spoločnú reč a mohli odštartovať reálne koaličné rokovania. Vedenie SPD má v piatok odporučiť, či sa strana má do týchto rokovaní pustiť alebo nie. Definitívne potom rozhodne kongres strany, ktorý sa uskutoční 21. januára.

Konštruktívna diskusia

Generálny sekretár SPD Lars Klingbeil po nedeľných rokovaniach vyhlásil, že z 15 pracovných skupín, ktoré sa venujú špecifickým politickým oblastiam, dosiahli pokrok len niektoré, pričom ostatné posun nezaznamenali. Ďalej však informáciu nerozviedol.

Diskusiu opísal ako „serióznu, konštruktívnu a otvorenú“ a vyhlásil, že všetci účastníci sú si vedomí svojej zodpovednosti za budúcnosť Nemecka a celej Európy.

Európa po nemeckých voľbách

Nemecké parlamentné voľby mali otvoriť „okno politickej príležitosti“ pre reformu fungovania EÚ a eurozóny. Namiesto veľkých, zásadných reforiem, však treba čakať skôr politiku postupných krokov.

Potenciálni partneri sa dohodli, že počas úvodných rokovaní bude platiť spravodajské embargo.

Posledná možnosť

Koalícia Merkelovej aliancie CDU/CSU a SPD riadila najväčšiu európsku ekonomiku osem z posledných dvanástich rokov.

V očiach politikov aj voličov je však vnímaná ako núdzový scenár, pretože by oslabila opozíciu.

Podľa prieskumu pre televíziu ARD o jej obnovení pochybuje viac ako polovica respondentov (52 percent), kým 45 percent by ju, naopak, privítalo.

Sociálni a kresťanskí demokrati nie sú ani zďaleka prirodzenými partnermi – je pravdepodobné, že budú mať problém nájsť spoločnú reč v otázkach prisťahovalectva, daní, zdravotnej starostlivosti aj európskych záležitostí.

Merkelová a Schulz sa rozišli pri Turecku a migrácii, spomenuli Fica

V prevolebnej debate Angely Merkelovej a Martina Schulza sa nehovorilo ani o eurozóne ani o brexite. Padlo však meno Roberta Fica.

Nová vláda najskôr v marci

Politici sa s pozorovateľmi zhodujú na tom, že aj v prípade dohody strán o pokračovaní spolupráce, budú rokovania trvať minimálne do konca marca.

Ak však úvodné rozhovory zlyhajú, Nemecko čakajú predčasné voľby alebo prvýkrát od druhej svetovej vojny menšinová vláda.

Podľa prieskumu ARD by si v prípade zlyhania rokovaní nové voľby želalo 52 percent opýtaných, menšinovú vládu by preferovalo 42 percent.