V poľskej vláde vzniká kvôli blokovaniu rozpočtu Únie konflikt

Poľský premiér Mateusz Morawiecki počas tlačovej konferencie z 26. novembra 2020. [EPA-EFE/Rafal Guz]

Poľský premiér v reakcii na vyjadrenia svojho koaličného partnera Jarosława Gowina odmieta, že by Poľsko menilo pozíciu.  

Spory medzi predstaviteľmi poľských koaličných strán ohľadom blokovania nového rozpočtu Únie, sa vyostrili v nedeľu (6. decembra). O tri dni pritom začne summit lídrov EÚ, na ktorom by sa malo rozhodnúť o novom rozpočte Únie na roky 2021-2027 a Pláne obnovy.

Poľsko a Maďarsko blokujú prijatie nového sedemročného rozpočtu EÚ a Plánu obnovy, keďže nesúhlasia s podmienkou právneho štátu ako predpokladu na čerpanie financií.

„Veto je posledná možnosť,“ povedal pre bulvárny denník Sunday Express podpredseda vlády a líder centristickej strany Porozumenie (PJG) Jarosław Gowin, ktorý podporuje snahy nájsť kompromis s EÚ.

Súperiace tábory

Gowin ešte vo štvrtok (3. decembra) oznámil, že Poľsko je pripravené stiahnuť veto v prípade, ak predstavitelia EÚ schvália deklaráciu, ktorá dodatočne vysvetlí prepojenie medzi fondami a požiadavkou právneho štátu. Predseda vlády Mateusz Morawiecki z najväčšej koaličnej strany Právo a Spravodlivosť (PiS) deň na to reagoval, že Poľsko svoju pozíciu nezmení.

Poľsko je pripravené stiahnuť veto, chce deklaráciu k právnemu štátu

Poľsko je pripravené ustúpiť od veta rozpočtu a Plánu obnovy. Žiada za to, aby lídri EÚ prijali deklaráciu, ktorá ubezpečí, že sa prepojenie medzi právny štátom a čerpaním peňazí nebude zneužívať.

Proti Gowinovmu výroku vystúpil aj hlavný poradca prezidenta Andrzeja Dudu Krzysztof Szczerski. V rozhovore pre Poľskú tlačovú agentúru (PAP) sa vyjadril, že postoj Poľska by mal komunikovať výlučne predseda vlády Morawiecki.

Vyhlásenie Gowina je taktiež v ostrom protiklade s názormi ostatných koaličných partnerov, vrátane ultra-konzervatívnej strany Solidarna Polska (PS). Jej predseda a minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro varoval pred rizikami mäkkého prístupu Poľska v rokovaniach s tým, že dohoda na hocičom inom ako vete spôsobí stratu dôvery v predsedu vlády.

Veto môže výrazne narušiť hospodárskej záujmy Poľska, namieta Gowin vo svojej kritike. „Od nikoho nedostaneme nič zadarmo. Sloboda Poľska vie, ako počítať,“ konštatoval pre Reuters člen strany a zástupca ministra pre štátnu správu Janusz Kowalski.

Televízna stanica TVN24 vo svojej reportáži tiež pripomenula, že primátori Varšavy a Budapešti odsúdili kroky vlád svojich štátov.