V Poľsku je situácia vážna. Europoslanci sa postavili za Komisiu

Bývalá poľská premiérka Beata Szydlo počas plenársnej schôdze v Európskom parlamente [Európsky parlament]

Europoslanci podporujú, aby sa situácia v Poľsku oficiálne prehlásila za hrozbu pre hodnoty, na ktorých stojí Únia. Rozhodnutie je však v rukách členských štátov.

Výbor europarlamentu pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) zdieľajú obavy z vývoja v Poľsku v oblasti deľby moci, nezávislosti súdnictva a základných práv.

Členovia výboru hlasovali v pomere hlasov 33 za uznesenie a 9 proti.

Podporil tak postup Európskej komisie o aktivovaní článku 7 Lisabonskej zmluvy. Plénum Európskeho parlamentu bude o rezolúcii hlasovať na najbližšej plenárnej schôdzi.

Nájde sa väčšina v Rade?

Na ťahu je teraz Rada EÚ. Zmluvy dávajú orgánu, ktorý zastupuje vlády členských štátov, právo hlasovaním sa uzniesť na tom, že v nejakom štáte dochádza k systematickému a vážnemu riziku.

O systematickej hrozbe pre európske hodnoty rozhoduje Rada EÚ kvalifikovanou väčšinou. To je prvý krok. Na akýchkoľvek prípadných sankciách, čo predstavuje až druhé štádium, sa musí Rada EÚ zhodnúť jednohlasne. Maďarsko už avizovalo, že tento postup voči Poľsku nepodporí.

Poľsko sa v spore s EÚ spolieha na dialóg

Nový poľský minister zahraničných vecí chce na februárovom stretnutí Rady EÚ predstaviť postoj poľskej vlády a cez dialóg dospieť k riešeniu. Bulharské predsedníctvo s plánom súhlasí.

Procedúra nie je ideálna

Maďarský europoslanec Benedek Jávor z opozičnej politickej strany Politika môže byť iná (skupina Zelených) hovorí, že stratégia, ktorú voči Poľsku uplatňuje Európska komisia nie je najúčinnejšia, ale uznáva, že Komisia nemá v rukách iný nástroj.

Európska komisia sa snaží riešiť aj problematickú situáciu v Maďarsku, hoci na aktivovanie článku 7 zatiaľ nedošlo.

Na otázku EURACTIV.sk, ako na postup európskych inštitúcií reaguje verejnosť, Jávor hovorí, že voliči vlády už teraz nemajú radi Európsku úniu a Komisiu, ktoré sú podľa nich služobníčkami Georgea Sorosa.

„Pre nich sa veľa nezmení. Ostatní ľudia nie sú veľmi otvorení vládnej propagande. Samotné spustenie procedúry, ktoré ešte nie je sankciou, teda pre nich veľa nezmení,“ myslí si opozočný europoslanec.

Čo je Únia?

Procedúra podľa článku 7 je ale podľa neho dôležitá z celoeurópskeho hľadiska.

„Konečne sa musíme rozhodnúť, či je Európska únia iba spoločným trhom alebo politickým spoločenstvom založeným na základných právach a hodnotách.“

Ak máme základné práva a hodnoty, ale žiadne nástroje na ich vynucovanie, sú to len slová, dodáva.

Podľa Jávora treba rozmýšľať o tom, ako systém zmeniť. Podstatné je, pokračuje, aby nebola požadovaná jednohlasná zhoda na sankciách v Rade EÚ, alebo aby sa na rozhodnutí Rada EÚ vôbec nepodieľala.

Pre Maďarsko je neskoro

„Potrebujeme inštitucionálne a procedurálne záruky, že keď sa takýto vývoj v členskom štáte objaví, Únia dokáže zareagovať rýchlo a dokáže štát prinútiť ho zastaviť.“

Pre Maďarsko je už však príliš neskoro, tvrdí.

„Článok 7 ho nedokáže zastaviť a sankcie sú prípustné vo veľmi neskorej fáze, keď je už veľká škoda napáchaná.“

Vníma, že na úpravu zmlúv nie je dostatočná politická vôľa, no myslí si, že k tomu treba pristúpiť, „ak sa chce Únia brať vážne“.