V Prahe sa dohodli na dočasnej vláde

Topolánek navrhol do funkcie premiéra v dočasnej vláde nestraníka Jana Fischera, šéfa českého štatistického úradu.

Topolánkova koaličná vláda (ODS, KDÚ-ČSL a Zelení) stratila 24. marca, v polčase českého predsedníctva EÚ, podporu väčšiny parlamentu.

Skomplikoval sa tak výkon predsedníctva EÚ, ako aj schopnosť krajiny čeliť hospodárskej kríze, domnieva sa väčšina analytikov.

„Chceme, aby táto správa (o zostavení novej vlády) uistila verejnosť, že máme stabilnú vládu až do predčasných volieb,“ povedal dosluhujúci premiér na tlačovej konferencii po rokovaní s lídrami ostatných politických strán.

Voľby budú pravdepodobne 9. a 10. októbra 2009, čo je takmer rok pred regulárnym termínom  – v polovici roka 2010.

Dohodu musia v najbližších dňoch odobriť ešte jednotlivé politické subjekty. Sociálni demokrati sú s voľbou 58-ročného Fishera spokojní.

„Je to konsenzuálny návrh. Pán Fischer je veľmi skúsený štátny úradník,“ komentoval šéf sociálnych demokratov Jiří Paroubek.

Kabinet čaká ešte aj na požehnanie od prezidenta Václava Klausa, v ktorého právomoci je menovanie premiéra. Klaus sa vyjadril, že bude rešpektovať dohodu politických strán, ktoré budú mať väčšinu v poslaneckej Snemovni.

Nová vláda pod Fisherovým vedením by mohla nastúpiť 9. mája. České predsedníctvo končí 30. júna. Ukončilo by to špekulácie, že Klausovým zámerom bolo menovať euroskeptický kabinet, ktorý by „pustil k ľadu“ Lisabonskú zmluvu.

(EurActiv/Reuters)