V rokovaní o brexite nastal prelom. Komisia hovorí o „dostatočnom pokroku“

Theresa Mayová a Jean-Claude Juncker na rokovaniach o brexite. AP Photo/Virginia Mayo

Predstavitelia britskej vlády a Európskej komisie v piatok dosiahli v Bruseli prvý prelom v otázke dohody o podmienkach vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Na spoločnej tlačovej konferencii to oznámili britská premiérka Theresa Mayová a predseda Komisie Jean-Claude Juncker.

O tom, že k dohode došlo, sa špekulovalo už od skorého rána, keď šéf Junckerovho štábu Martin Selmayr uverejnil na Twitteri obrázok bieleho dymu.

„Rozhodnutie je teraz v rukách 27 hláv štátov a vlád,“ vyhlásil Juncker. „Som si istý, že budú s našim hodnotením súhlasiť,“ dodal. Samit Európskej rady ohľadom schválenia dohody o brexite sa koná 14. – 15. decembra.

Sporná hranica ostane bez bariér

Podľa Mayovej slov dosiahnutá dohoda zabezpečuje, že po brexite nevzniknú medzi Severným Írskom a Írskou republikou tzv. tvrdé hranice. Hranice teda zostanú bez fyzických bariér.

Britská premiérka vyhlásila, že piatková dohoda je oproti predchádzajúcej verzii, ktorú jej koaličný partner, Demokratická unionistická strana (DUP), odmietol, „značným zlepšením.“

Spokojní sú aj Íri.: „Zabezpečili sme si záruky pre plnú ochranu Veľkopiatkovej dohody, mierový proces, ekonomiku pre celý írsky ostrov a žiadne tvrdé hranice po brexite. Veľmi dobrý výsledok pre každého na írskom ostrove,“ zhodnotil írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney.

Práva občanov EÚ ochránia britské súdy

Juncker privítal dohodu o právach občanov: „Dnes sme opäť dosiahli istotu“ pre občanov EÚ v Spojenom kráľovstve.

Zdôraznil, že práva občanov EÚ v Spojenom kráľovstve a práva občanov Spojeného kráľovstva v EÚ žiť, pracovať a študovať ostanú rovnaké. Zachované ostane aj právo na zlúčenie rodiny, zdravotnú starostlivosť a sociálne zabezpečenie.

Podľa dohody budú tieto práva chrániť britské zákony, nie Súdny dvor EÚ.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/britska-vlada-dost-lacnej-pracovnej-sily-z-eu-budeme-si-vyberat/

Účet za brexit Briti zaplatia

Súčasťou spoločnej deklarácie sú aj finančné záväzky Británie voči EÚ. Británia podľa hlavného vyjednávača EÚ Michela Barniera nezaplatí Európskej únii po vystúpení viac ani skôr než v prípade, že by bola členom Únie.

Britský minister financií Philip Hammond však potvrdil, že Británia bude musieť „účet za brexit“ uhradiť aj v prípade, že nedosiahne obchodnú dohodu s EÚ.

„Považujem za nepredstaviteľné, že my ako štát by sme ustúpili od povinnosti, ktorú sme uznali za povinnosť,“ vyhlásil Hammond, podľa ktorého sa takýto scenár nehodí pre ten typ krajiny, za akú sa Británia považuje. A rozhodne sa tak nestane dôveryhodným partnerom pre budúce medzinárodné dohody, dodal.

Nasledujú rokovania o obchode…

Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier privítal prelom v rokovaniach, ale poznamenal, že „ostáva ešte veľa práce.“

Jednou z hlavných tém ďalšej fázy rokovaní bude obchod. Keďže Británia podľa Barniera nechce byť súčasťou spoločného trhu, colnej únie a rovnako nechce podliehať rozhodnutiam Súdneho dvora EÚ, jej jedinou možnosťou ostáva dohoda o voľnom obchode podľa kanadského modelu.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/britom-sa-mali-obchodna-dohoda-s-eu-po-vzore-kanady/

… a prechodnom období

Rokovať sa bude aj o prechodnom období: „Sme pripravení diskutovať o dvojročnom prechodnom období, ale máme svoje podmienky,“ vyhlásil na tlačovej konferencii Donald Tusk, predseda Európskej rady.

Tusk trvá na tom, že počas prechodného obdobia bude musieť Spojené kráľovstvo rešpektovať všetky zákony EÚ (vrátane nových zákonov), rozpočet EÚ, súdny dohľad a iné povinnosti, ktoré s tým súvisia.

„Rozhodovať sa však bude v rámci EU27, bez Spojeného kráľovstva,“ dodal.

Obe strany majú menej než rok na uzavretie dohody o budúcich vzájomných vzťahoch. Británia z EÚ vystúpi v marci 2019.