V roku 2016 získalo občianstvo Európskej únie takmer milión osôb

Najväčší počet európskych občianstiev získali Maročania. [EPA/Federico Gambarini]

V roku 2016 získalo občianstvo niektorého členského štátu Európskej únie približne 995 tisíc osôb. Ide o badateľný nárast voči rokom 2015 (841 tisíc poskytnutých občianstiev) a 2014 (889 tisíc). Informoval o tom v pondelok (9. apríla) Eurostat, štatistický úrad Európskej únie.

Správa Eurostatu uviedla, že z celkového počtu osôb, ktoré získali štátne občianstvo jedného z členských štátov Únie v roku 2016, bolo 12 percent občanov inej členskej krajiny Únie. Zvyšok občianstiev bol udelený osobám z krajín mimo EÚ alebo osobám bez štátnej príslušnosti.

Nová európska vízová politika: spojenie mobility a bezpečnosti

EÚ stojí pred reformou svojej vízovej politiky, píše eurokomisár pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitris Avramopoulos.

Najviac občianstiev pre Maročanov

Najväčší počet európskych občianstiev v uvedenom roku sa podarilo získať občanom Maroka – 101,3 tisíc osôb, z ktorých 89 percent získalo občianstvo Španielska, Talianska alebo Francúzska. Na druhom mieste boli občania Albánska – 67,5 tisíc osôb, z ktorých 97 percent získalo občianstvo Talianska alebo Grécka. Na tretej priečke sú obyvatelia Indie – 41,7 tisíc osôb, keď takmer 60 percent z nich získalo občianstvo Spojeného kráľovstva.

Medzi ďalšie početné komunity, ktorým sa podarilo získať občianstvo v EÚ, patrili Pakistanci (32,9 tisíc osôb, vyše polovice z nich získalo britské občianstvo), Turci (32,8 tisíc, takmer polovica z nich získala nemecké občianstvo), Rumuni (29,7 tisíc, 44 percent dostalo talianske občianstvo) a Ukrajinci (24.000, nový domov našli najmä v Rumunsku, Portugalsku a Taliansku). Podľa udeleného počtu občianstiev  nasledovali ešte Alžírčania (23.400), Rusi (22,4 tisíc), Brazílčania (21.500) a Ekvádorčania (21 tisíc).

Maročania, Albánci, Indovia, Pakistanci, Turci, Rumuni a Ukrajinci predstavujú vyše tretiny (33 percent) z celkového počtu osôb, ktoré v roku 2016 získali občianstvo v niektorom členskom štáte EÚ. Z toho Rumuni (29,7 tisíc osôb) a Poliaci (19.800) boli dve najväčšie skupiny občanov EÚ, ktorí získali občianstvo v inej členskej krajine Únie.

„Zlaté víza“ pre majetných z tretích krajín spochybňujú demokratickosť vízového režimu

EÚ podpláca Líbyu, aby zabránila cestám do Európy, zatiaľ čo niektoré členské štáty predávajú skorumpovaným zahraničným politikom „zlaté víza“, píše europoslankyňa ANA GOMESOVÁ.

Slovensko s nízkym počtom udelených občianstiev

Slovenská republika udelila v roku 2016 spolu 484 občianstiev, avšak iba žiadateľom z Európy. Prvenstvo patrilo občanom Českej republiky (27,1 percenta), za ktorými nasledovali občania Srbska (19,4 percenta) a Ukrajiny (15,9 percenta).

Oproti roku 2015 ide stále o nárast v počte udelených občianstiev, a to až o 57 percent.

Slovensko je v počte udeľovaní občianstiev na chvoste celej Európskej únie. Menej občianstiev udelilo v roku 2016 len Lotyšsko a Rakúsko.

Počet udelených občianstiev v Únii klesá

Občianstvo v EÚ získavajú najmä Maročania. Na Slovensku sú to predovšetkým Ukrajinci.

Podľa oblasti pôvodu, najviac občianstiev získali žiadatelia z Európy (32,5 percenta), Afriky (29,6 percenta) a Ázie (20,9 percenta). Z amerického kontinentu to bolo 15,2 percenta úspešných žiadateľov.