V utorok rozhodnutie o šéfovi Komisie nepadne

Zdroj: Európska komisia

Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy zaslal hlavám štátov a vlád pozvánku na povolebný summit, ktorý sa bude konať 27. mája v Bruseli.

V liste okrem iného píše, že bude ešte príliš skoro na to, aby Rada mohla rozhodnúť o nominácii na predsedu Európskej komisie.

„Európski občania hlasujú o Európskom parlamente. Niektorí budú hlasovať za alebo proti európskemu projektu, no mnohí sa vyjadria ako by radi formovali našu úniu. Rády by som, aby sme diskutovali o výsledku volieb a tom, čo nám výsledky hovoria.“

„Bude predčasné rozhodovať o menách. Budeme hovoriť o procese, akým Európska rada navrhne kandidátka na budúceho predsedu Európskej komisie na voľbu Európskemu parlamentu tak, ako to definuje Zmluva o EÚ a Deklarácia 11 k tejto zmluve a o tom, ako budeme organizovať našu prácu v nasledujúcich týždňoch", uvádza sa v liste. 

Európske politické strany mesiace vedú kampaň na predpoklade, že novým predsedom Komisie bude kandidát tej strany, ktorá získa v EP najviac mandátov. Európska rada, ktorá musí toto meno formálne navrhnúť je opatrná. Nemecká kancelárka Angela Merkelová i ďalší sa v minulosti vyjadrili, že tam neexistuje žiadna automatika.

Sám Herman Van Rompyu sa netají názorom, že politizovať vedenie Európskej komisie priamym výberom jej šéfa v eurovoľbách nie je dobrý nápad.

Kandidáti Martin Schulz, Jean-Claude Juncker, Guy Verhofstadt a Ska Kellerová v každej z televíznych debát, ktoré absolvovali, prízvukovali, že ak Rada výsledok volieb neakceptuje, bude to „koniec európskej demokracie“ a Európsky parlament za žiadneho „outsidera“ vybratého za zatvorenými dverami hlasovať nebude.

V kuloároch sa stále spomína meno súčasnej šéfky Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeovej ako možnej kompromisnej voľby.

Pozývací list Van Rompuya naznačuje, že rokovania o predsedovi Komisie môžu trvať týždne. Predpokladá sa, že tieto rozhovory budú aj o tom, ako rozdeliť obsadenie ďalších popredných postov v rámci európskych inštitúcií.

Témou utorkového summitu bude aj povolebný vývoj na Ukrajine a blížiaci sa summit G7 v Bruseli.