V4 chce EÚ naformulovať “ponuku”

Robert Fico, Beata Szydlo a Viktor Orban, zdroj: TASR

Premiéri V4 chcú v tomto smere zaujať spoločné stanovisko, s ktorým prídu na septembrový neformálny summit EÚ v Bratislave, povedal slovenský premiér Robert Fico po včerajšom stretnutí šéfov vlád Vyšehradskej štvorky (V4) vo Varšave.

Podľa Roberta Fica by radi naformulovali ponuku, ktorá zdôrazní silné stránky EÚ a zároveň odpovie na jej chyby a slabiny. Premiéri V4 by sa preto mali ešte stretnúť na prelome augusta a septembra.

“Pre Slovensko je cťou, že organizuje summit dvadsaťsedmičky, kde začne proces hľadania odpovede pre európsku verejnosť,” povedal slovenský premiér na tlačovej konferencii po varšavskej schôdzke. Bratislavský summit by mal byť podľa neho odpoveďou na otázku, aká bude EÚ po odchode Británie.

Zároveň sa bude v Bratislave rokovať i o migrácii a terorizme, o spolupráci európskych inštitúcií a o tom, ako lepšie odkomunikovať pozitívnu agendu smerom k ľuďom. Dotknú sa taktiež hospodárskeho rastu, zamestnanosti mladých a postavenia EÚ na globálnej scéne.

Poľská premiérka a zároveň hostiteľka summitu Beata Szydlová sa poďakovala Českej republike za realizáciu predchádzajúceho predsedníctva a ubezpečila, že Poľsko bude pokračovať v začatých projektoch a témach.

Szydlová potvrdila, že sa premiéri V4 zhodli na tom, že potrebujú spoločné rokovanie pred summitom v Bratislave. “Chceme sa ako V4 naň dobre pripraviť a mať spoločné návrhy v rámci budúcnosti EÚ,” konštatovala.

EÚ v súčasnej podobe podľa jej slov nenapĺňa očakávania Európanov. “EÚ sa musí vrátiť k svojim koreňom,” dodala. Únia tu, ako uviedla, musí byť pre občanov a nie pre európske inštitúcie. “Únia musí prejsť reformami, ktoré ju urobia silnejšou, reálnejšou a bližšou k občanom,” domnieva sa Szydlová.

Maďarský premiér Viktor Orbán označil dnešné stretnutie za veľmi dôležité. “Dnes sme vybudovali základy toho, aby V4 predložila na bratislavskom summite spoločné návrhy,” povedal.

Vyslovil pritom názor, že EÚ po vystúpení Británie už nebude mať globálnu, ale len regionálnu dimenziu. Práve z tohto dôvodu sa domnieva, že summit v Bratislave bude významný – musia na ňom uvažovať o tom, ako získať späť pozíciu globálneho hráča.

Český premiér Bohuslav Sobotka taktiež označil V4 za unikátny formát regionálnej spolupráce. Česko vidí tri hlavné priority V4 – orientáciu na bezpečnosť, dôraz na prosperitu a presadenie vyváženej úlohy európskych inštitúcií.