V4 signalizuje veľké očakávania od bratislavského summitu

Vyšehradská skupina, V4. Varšava

Robert Fico a Beata Szydłová dnes vo Varšave, (zdroj: TASR/AP Photo/Czarek Sokolowski)

Brexit ukázal potrebu lepšie komunikovať európske témy, uviedla na dnešnom stretnutí Vyšehradskej skupiny vo Varšave nemecká kancelárka Angela Merkelová. Nadchádzajúci neformálny summit EÚ v Bratislave chváli. Povedala: „Je potrebné, aby sme sa navzájom počúvali v rôznych formátoch.“

Septembrové rokovanie hláv štátov má odpovedať na to, ako bude Európska únia vyzerať po odchode Veľkej Británie. V Bratislave o tom bude diskutovať už len 27 členských štátov. Podľa kancelárky to bude „viac odkaz ako summit“. Najzásadnejšou témou budú zrejme reformy v oblasti migrácie a vnútornej bezpečnosti.

Poľská premiérka Beata Szydłová v nadväznosti na to hovorila o potrebe hľadať kompromis. Zjemnila tak slová ministra zahraničných vecí Witolda Waszczykowského, ktorý sa počas týždňa posťažoval na nemecký egoizmus. „Často vidíme, že ich jediným zámerom je sledovanie vlastných cieľov,“ uviedol Waszczykowski na adresu Nemcov. V rozhovore pre DPA dodal, že toto je síce legitímne, ale ostatní občas očakávajú istú mieru kompromisu.

Zlyhanie bratislavského summitu je neprípustné

Zlyhanie v Bratislave si nemôžeme dovoliť, bol by to zlý signál pre celú Európu. Pred rokovaním premiérov krajín V4 s Angelou Merkelovou to dnes vo Varšave povedal slovenský premiér Robert Fico.

„Keď som zbadal čulú diplomatickú aktivitu, ktorá neformálnemu stretnutiu Európskej rady v Bratislave predchádza, začal som pred summitom pociťovať obrovský rešpekt,“ uviedol Fico. Pôvodne očakával, že v septembri Bratislavu čaká bežný summit.

S európskymi lídrami plánuje Fico otvoriť otázku vzťahu medzi členskými štátmi a európskymi inštitúciami. Európsku úniu by rád posilnil a vytvoril z nej globálneho hráča. Od summitu si sľubuje začiatok dlhodobého procesu, ktorý definuje súčasný stav EÚ a otvorí hlbšiu diskusiu o budúcnosti spoločenstva.

Pätica štátnikov sa zhodla na otvorení otázky spoločnej európskej armády. Témou summitu budú aj aktuálne problémy únie, predovšetkým ochrana hraníc schengenského priestoru a súvisiaca migračná a humanitárna kríza. V tejto súvislosti navrhla nemecká kancelárka prehĺbenie spolupráce s Tureckom a severoafrickými štátmi.

Lídri sa na summite nevyhnú ani téme integrácie. Podľa maďarského premiéra Viktora Orbána nie je brexit dôvodom, ale výsledkom aktuálnej situácie v Európe. Orbán si myslí, že únia v súčasnosti nedokáže riešiť problémy, ktorým čelí, a nedodržiava vlastné pravidlá, napríklad pri ochrane hraníc alebo pri rozpočtových pravidlách. Maďarský premiér by chcel otvoriť aj základné zmluvy, na ktorých únia stojí, spolu s novou definíciou funkcií európskych inštitúcií.

Beata Szydlová súhlasila so svojimi stredoeurópskymi partnermi v tom, že občanom treba ukázať výhody členstva v únii, s dôrazom na mladých ľudí. Nielen pre Poľsko je podľa nej kľúčový jednotný trh a bezpečnostné garancie, ktoré členstvo prináša.