V4 tlak neustojí, hovorí europoslanec

zdroj: Európsky parlament

Ministri vnútra EÚ majú rokovať o nových návrhoch Európskej komisie v súvislosti s utečeneckou krízou už v pondelok, 14. septembra.

Jedným z nich je aj prerozdelenie väčšieho počtu utečencov, ktorí sú už poväčšine v súčasnosti v Európe. Spolu s pôvodnými návrhmi ide o 160 000.

Slovensku by pripadlo celkovo 2287 utečencov. Slovenská vláda povinné kvóty naďalej ostro odmieta. Premiér Robert Fico argumentuje bezpečnostnou hrozbou, tým, že "nechce niesť zodpovednosť za možný teroristický útok" a podľa neho problematickou integráciou moslimov na Slovensku. 

Slovensko je ale podľa neho pripravená prispieť k ochrane vonkajších hraníc EÚ, či už ide o finančné prostriedky, vojenské sily alebo iným technickým personálom. Naznačil ochotu prispieť do prípadných operácií s medzinárodným mandátom v Líbyi či Sýrii.

Meniace postoje

Okrem Slovenska kvóty a ich aktuálne navrhované navýšenie odmieta aj Česká republika. Český premiér Bohuslav Sobotka vyhlásil, že Európa nepotrebuje nové plány, ale zaviesť to, na čom sa už krajiny dohodli.

Prehĺbenie krízy z minulých týždňov však prinútilo viaceré európske krajiny korigovať svoju pozíciu pokiaľ ide o plán predložený Európskou komisiou prerozdeliť utečencov podľa konkrétneho kľúča.

Napríklad Španielsko ohlásilo, že bude akceptovať svoju navrhovanú kvótu na relokáciu migrantov. Jeho pozícia je ústretovejšia ako bola pred pár mesiacmi.

„Španielsko prijme utečencov, tak ako od nás žiada Európska únia,“ povedala podpredsedníčka španielskej vlády Soraya Saenz de Santamaria.

Poľsko má ako veľká krajina prijať pomerne veľký diel z tohto počtu. Poľská premiérka Ewa Kopacz uviedla, že jej krajina skúma možnosti, ako navýšiť počet utečencov, ktorých môže prijať.

Najprv sme oznámili, že akceptujeme 2000 migrantov, povedala Kopacz. „Plánujeme teraz prehodnotiť a navýšiť tento počet. Chceme, aby bolo Poľsko schopné kontrolovať, kto prichádza, v akých počtoch a kedy. Rokovania pokračujú,“ dodala.

Tlak

V4 sa však v únii dostávajú pod čoraz väčší politický tlak v záujme nájdenia spoločného riešenia.

„Nevidím, ako by vyšehradské krajiny mohli ustáť neuveriteľný politický tlak zo zvyšku Európy, najmä z Nemecka, príliš dlho,“ povedal vysokopostavený francúzsky europoslanec Alain Lamassoure (EĽS). „Najmä ak Poľsko zmierňuje svoju pozíciu.“

Bývalý francúzsky minister Lamassoure sa domnieva, že aj tieto krajiny sa nakoniec pridajú k spoločnému úsiliu, či už prijatím utečencov alebo financovaním záchytných táborov v iných krajinách.  

„Východ nechce kvóty. Rozdelenie Európy na východ a západ sa nám sem nepozorovane vracia cez migračnú krízu,“ komentovala situáciu ďalšia vplyvná socialistická europoslankyňa Pervenche Beres.