V4 vidí veľa nepochopenia v EÚ, považuje sa za obrancu liberálnych ekonomických hodnôt

Zprava Jacek Czaputowicz, Ivan Korčok, Martin Stropnický a Levente Magyar na paneli v rámci konferencie GLOBSEC 2018 [Tymon Markowski /MSZ]

Poľsko bojuje v EÚ za liberalizmus proti „hrozbe protekcionizmu“, Maďarsko vníma strach z rastúcej konkurencie, ktorou sa pre západné členské krajiny stáva Vyšehradská štvorka.

Vzťahy Vyšehradskej štvorky s EÚ boli témou jedného z panelov na bratislavskej medzinárodnej konferencii Globsec.

Už toto zadefinovanie otázky vyvolalo v hosťovi z Maďarska zdanie tendenčnosti. „Nedáva to zmysel, lebo my sme Európa,“ hovorí štátny tajomník pre parlamentné otázky na ministerstve zahraničia a obchodu Levente Magyar (FIDESZ).

„Nie sme euroskeptickí, ale sme kritickí v niektorých témach. Ak je Európa silná, aj my sme silní. Otázkou však je ako túto silu dosiahnuť,“ hovorí.

Vo V4 vyniká Slovensko nechuťou vybrať si ukotvenie a vierou v konšpirácie

Viac ako polovica Slovákov vidí ideálnu geopolitickú pozíciu krajiny „niekde uprostred“ medzi Východom a Západom. Z V4 je jasne prozápadné len Poľsko. Vyplýva to zo zistení Globsec Trends 2018.

Podobne sa voči nálepke euroskepticizmu v reakcii na skoršie vystúpenie premiéra Andreja Babiša ohradzuje český minister zahraničia a vicepremiér Martin Stropnický (ANO).

„Sme racionálni. Ak niečo nefunguje, a podľa neho sú to napríklad utečenecké kvóty, „máme právo a povinnosť to povedať.“

Dodáva, že si uvedomuje, že povedať zakaždým „nie“ nestačí a treba prichádzať s návrhmi. Hovorí, že Česko si praje silnú a schopnú Európu.

Spoločný postup len tam, kde je dohoda, hovorí Slovensko

Štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničia Ivan Korčok vysvetľuje, že Slovensko vníma zoskupenie V4 ako páku.

Stratégiou blížiaceho sa slovenského predsedníctva vo V4 bude, postupovať spoločne, tam, kde vieme identifikovať spoločný záujem a nepúšťať sa do tém, kde sa názory krajín rozchádzajú.

Slovensko hovorí viac o potrebe hlbšej integrácie a je to podľa Korčoka „pre nás prirodzené“, najmä preto, že si Slovensko ako člen eurozóny uvedomuje, že tam máme nedokončené veci.

To ale podľa neho neznamená, že dávame EÚ „bianko šek“.

Pellegrini a Kurz: Zbližovanie predsedníctiev V4 a EÚ

Rakúsky kancelár hovorí, že chce pomôcť prekonať napätie medzi Vyšehradskou štvorkou a Nemeckom. Slovensko, ako budúca predsednícka krajina V4, sľubuje asistenciu.

Čo sú európske hodnoty?

Moderátor už z kraja avizuje, že každého zaujíma otázka, nakoľko Vyšehrad zdieľa z ostatnými členskými krajinami základné hodnoty.

„O tom nie je pochýb, hovorí Stropnický, no popri hodnotách ako je právny štát a sloboda médií spomína aj „európske hodnoty“, ktorými sú podľa neho 4 slobody, teda voľný pohyb ľudí, tovarov, služieb a kapitálu.

Podobne to vníma poľský minister zahraničia Jacek Czaputowicz (Právo a spravodlivosť). Európske hodnoty sú pre neho v prvom rade hodnoty 4 slobôd.

„Všetky naše krajiny chránia tieto (ekonomické, pozn. red.) liberálne hodnoty pred hrozbou, ktorú predstavuje protekcionizmus,“ vyhlásil Czaputowicz.

Obrana ekonomického liberalizmu

V dnešnej EÚ nevedie hlavná deliaca línia medzi členmi a nečlenmi eurozóny, ale na linke „liberálne demokracie“ verzus „protekcionistické demokracie“. K tým prvým, ktoré sú podľa neho motorom európskeho rozvoja, radí Holandsko, Nemecko, Švédsko, Maďarsko a Poľsko.

Druhú skupinu nešpecifikuje, no dodáva, že sú to krajiny, ktoré potrebujú vnútorné reformy.

Vládne podľa neho nepochopenie, že V4 chráni Európu pred hrozbou, ktorú predstavuje protekcionizmus, čo sa však často sa prezentuje v inom svetle.

Aj preto, že ako príklad protekcionizmus spomenul smernicu o vysielaní pracovníkov, bolo zrejmé, že má na mysli predovšetkým Francúzsko.

Francúzsky veľvyslanec v diskusii pripomenul, že prezident Emmanuel Macron prináša aj návrhy ako posunúť EÚ dopredu, a rád by preto počul, aké návrhy prináša Poľsko. Odpovede od Czaputowicza sa aj pre krátkosť času na panel nedočkal.

Czaputowicz našiel spojenca u Magyara.

Hrozba pre EÚ je na Západe

„Hovoriť o pojmoch ako je liberálna demokracia slúži na odvádzanie pozornosti od skutočných otázok,“ tvrdí Levente Magyar.

Opakuje, že Orbán síce o iliberálnej demokracii hovoril ale inak, ako to bolo interpretované.

Stropnický tiež odmieta diskusiu o V4 ako o problematickom regióne. Pripomína, že v Nemecku je silná antieurópska strana AfD a v Rakúsku je krajne pravicová a antieurópsky naladená FPÖ.

Maďarský sociológ: Maďarsko je mafiánsky štát. Poľsko má ešte plán B

Ak si chcete odfotiť maďarskú mocenskú elitu, choďte do VIP salónika na futbalovom štadióne Pancho Arena v Orbánovej dedine Felcsút. Maďarský sociológ a bývalý liberálny politik Bálint Magyar vysvetľuje mafiánsku povahu Maďarska.

Czaputowicz argumentuje podobne a tvrdí, že v západných demokraciách sú relevantné politické sily, ktoré stoja v opozícii voči EÚ.

„Hrozba pre EÚ sa nachádza v západnej Európe,“ myslí si poľský minister.

Magyar vidí neochotu Západu pochopiť, že odlišné postoje regiónu vychádzajú z odlišnej historickej skúsenosti.

Na otázku z publika, prečo „kresťanská demokracia“, za ktorú sa Maďarsko, odmieta prijímať ľudí, ktorým ide o život, odpovedá, že Maďarsko nikdy neprestalo udeľovať azyl a dvere zavrelo len tým, ktorí do krajiny chceli vstúpiť nelegálne.

„Minulý rok sme prijali viac ľudí, ako niektoré západoeurópskej krajiny.“

Žaloby na Česko, Maďarsko a Poľsko pre relokácie sú na súde, krajiny totiž neprejavili vôľu stav napraviť

Podľa Róberta Kaliňáka je Slovensko so svojimi susedmi solidárne. My sme sa „zachránili“ najmä „gabčíkovským prípadom“, hovorí.

Krivdy

U Magyara nachádza odozvu aj skoršia téza Stropnického, že Európska komisia sa venuje politickej agende a zachádza do rozhodnutí, ktoré by mala nechať na Radu ministrov.

Krajiny v západnej Európe začínajú podľa neho vidieť V4 ako konkurenciu, čo znamená, že „naberáme na sile“.

Reakciou zo strany EÚ je potom podľa neho snaha odkloniť európske fondy z regiónu do južných krajín, smernica o vysielaní pracovníkov alebo indexovanie výšky prídavkov na deti, čo sa chystá urobiť Rakúsko.

Poľsko vidí dvojaký meter únie v prípade Ruska. Ak sa podľa Czaputowicza hovorilo o Rusku ako agresorovi v prípade útoku na Sergeja Skripaľa a takmer všetky krajiny prejavili s Veľkou Britániou jasnú solidaritu, v prípade plynovodu Nord Stream 2 sa „tvárime, že je to OK“.

Finančný riaditeľ Nord Streamu 2: S Putinom som sa nikdy nestretol (VIDEO)

Ruský prezident mi nevolá, ruské ministerstvá nám nedávajú pokyny a nemíňame milióny na lobing, uisťuje finančný riaditeľ spoločnosti Nord Stream 2 PAUL CORCORAN.