Väčšina Macronových návrhov na reformu Únie je na mŕtvom bode

Emmanuel Macron na návšteve Saint-Martin. [EPA-EFE/Thomas Samson]

Francúzskemu prezidentovi sa nedarí pohnúť dopredu s reformou eurozóny. Podarilo sa mu naopak dať impulz pre 800 verejných diskusií o budúcnosti Európy.

V prejave na Sorbonnskej univerzite 26. septembra 2017 francúzsky prezident Emmanuel Macron predstavil 49 návrhov nareforme Európskej únie. Viac ako sto minút dlhý prejav volal po hlbšej integrácii ekonomík, štátov, aj armád jednotlivých členov.

Podľa Elyzejského paláca 22 z týchto návrhov bolo dokončených a uvedených do praxe, na 18 sa pracuje a 9 ostáva „v príprave“.

Medzi „dokončenými“ návrhmi sú zriadenie jednotiek civilnej ochrany, revízia smernice o vyslaných pracovníkoch či spoločná jednotka rýchleho nasadenia, schválená deviatimi krajinami.

Za „dokončenú“ považuje francúzsky prezident aj smernicu o autorských právach, hoci diskusia o nej sa viedla už v čase Macronovho zvolenia.

Macron sa opäť zasadil za projekt európskej obrany, Merkelová očakáva spoločné zásahové jednotky

Francúzsky prezident sa opäť zasadil za projekt európskej obrany. Bezpečnosť kontinentu by podľa neho nemala závisieť od Spojených štátov. Nemecká kancelárka hovorí, že Berlín má v tejto oblasti k Parížu blízko.

27 návrhov na mŕtvom bode

Napriek sebavedomiu Elyzejského paláca sa väčšina z Macronových návrhov nachádza v štádiu rozpracovania alebo prípravy. Dokopy je ich na mŕtvom bode až 27.

Ide napríklad o zdanenie firiem pôsobiacich v digitálnom priestore, o ktorom sa stále debatuje alebo o reformu eurozóny, pri ktorej Macron zatiaľ nedokázal presvedčiť svojich partnerov.

Návrh pre spoločný európsky rozpočet bude podľa Elyzejského paláca na stole Európskej rady počas decembrového summitu v Bruseli.

Návrh samostatného parlamentu zloženého z predstaviteľov krajín eurozóny si naopak zatiaľ nedokázal získať pozornosť.

800 verejných diskusií

Emmanuel Macron vo svojom prejave vyzýval k aktivite občiansku spoločnosť. Tá by mala diskutovať o návrhoch reformy EÚ. Macronova výzva vyústila do takmer 800 podujatí za rok naprieč Európou, na ktorých participovalo viac ako 200 tisíc občanov EÚ.

1 Jedi

Spoločná európska iniciatíva pre prevratné inovácie (Joint European Disruptive Initiative, JEDI) sa dnes formuje ako francúzsko-nemecká platforma. Jej cieľom je vytvoriť celoeurópsky ekosystém pre podporu inovácií. Návrh už dokázal získať financovanie a v niekoľkých nemeckých a francúzskych regiónoch sa rozbehli prvé projekty. JEDI si dáva za úlohu vyrábať prototypy v rôznych technologických odvetviach za dobu menšiu ako rok.

Reforma eurozóny: Merkelová volá po „kompromise“, Macron po „solidarite“

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa na minulotýždňovej návšteve Berlína snažil presvedčiť Angelu Merkelovú k podpore jeho návrhov pre hlbšiu integráciu hospodárskej a menovej únie. Nemci  však ostávajú aj naďalej opatrní.

6 európskych univerzít v roku 2019

Počas prejavu na Sorbonne francúzsky prezident navrhol vytvorenie európskych programov na univerzitách naprieč kontinentom. Macronovu myšlienku už schválila Európska rada, Európska komisia následne pre projekt alokovala financie. Prvých šesť programov by sa malo otvoriť v roku 2019.

274 poslancov hlasovalo za transeurópsku kandidátku

Macronov návrh vytvoriť transnárodné kandidátne listiny pre voľby do Európskeho parlamentu v roku 2019 podporilo 274 poslancov. Po odchode Spojeného kráľovstva z Únie ostane v Európskom parlamente 73 voľných miest, ktoré podľa Macrona mali byť obsadené poslancami zvolenými z celoeurópskych kandidátnych listín. Parlament tento návrh zamietol, avšak súhlasil s rekonštrukciou parlamentu po odchode Spojeného kráľovstva. Počet poslancov sa po jarných voľbách zníži zo 751 na 705. Časť kresiel po odchode Spojeného kráľovstva zmizne čím sa otvorí priestor pre možné rozšírenie EÚ alebo pre nadnárodné kandidátne listiny. Druhá časť kresiel bude rozdelená medzi členské štáty.