Väčšina Slovákov by chcela, aby Únia robila viac v oblasti obrany

Ilustračný obrázok (Návšteva šéfa EUMC na misii v Somálsku). [Flickr/CSDP EEAS]

Takmer 80 percent Slovákov si myslí, že by Európska únia mala vytvárať spoločné ozbrojené sily na ochranu pred vonkajším ohrozením krajiny. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý pre Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku vypracovala v januári agentúra Focus. Väčšina respondentov v ňom uviedla, že by EÚ niečo mala robiť pri každej z možností.

Podľa vedúceho Zastúpenia EK na Slovensku Ladislava Mika ide o veľký paradox.

„Na jednej strane je všeobecný diskurz, že Únia rozpráva do všetkého a nemala by. Ale keď sa opýtate, čo by mala robiť, tak pri úplne všetkých položkách sa väčšina zhodla, že by v tejto oblasti EÚ niečo robiť mala,“ konštatoval.

Za najzaujímavejšiu považuje práve uvedenú vysokú podporu spoločných ozbrojených síl.

EÚ v roku 2019: S väčším balíkom peňazí pre spoločnú európsku obranu porastú aj očakávania

Prípravy na odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie dal v minulom roku priestor na rozkvet nových nástrojov spoločnej európskej obrany. Rok 2019 bude rokom, kedy by sa tieto nástroje mali začať plne implementovať.

Ešte väčšiu podporu získali položky „umožniť pracovať a podnikať občanom Slovenska v celej EÚ bez rozdielov“, „presadzovať rovnaké právne postavenie občanov Slovenska v rámci celej EÚ a rovnaké postavenie obyvateľov krajín EÚ na Slovensku“ a „chrániť naše úspory v bankách a finančných inštitúciách“.

Brusel aktívne aj voči Slovensku

Viac ako tri štvrtiny opýtaných si tiež napríklad myslia, že by sa EÚ mala zasadzovať o dodržiavanie demokracie a ľudských práv na Slovensku alebo zasahovať na Slovensku proti skorumpovaným politikom a podnikateľom a presadzovať vyššiu transparentnosť vo verejnej aj súkromnej sfére.

Na Slovensku Únii najviac dôverujú voliči nových proeurópskych strán

EÚ dôveruje 55 percent Slovákov. Najviac ich je medzi voličmi Progresívneho Slovenska a  strany SPOLU. Najmenej Únii dôverujú podporovatelia strán SNS a krajnepravicovej ĽSNS, vyplýva z prieskumu agentúry Focus.   

Medzi kompetencie s najmenšou podporou patrí „určovať základné sociálne práva“, ktorú podporuje 71 percent, a „vytvárať jednotné pravidlá v oblasti migrácie obyvateľov EÚ, ako aj obyvateľov tretích krajín platné aj na Slovensku“, s ktorou súhlasí 66 percent respondentov.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte