Väčšina slovenských europoslancov Junckera podporí

zdroj: EP

Europoslanci za KDH (súčasť Junckerovej materskej Európskej ľudovej strany – EPP) Miroslav Mikolášik a Anna Záborská hovoria, že voľba predsedu Európskej komisie v Parlamente je tajná, ale budú hlasovať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.

„Budem sa snažiť, aby boli čo najlepšie dodržané dohody,“ dodáva Záborská. Plénum EP bude hlasovať už zajtra, 15. júla.

Všeobecne sa očkáva jeho zvolenie, môže rátať s väčšinovou podporou u ľudovcov, socialistov a liberálov. V každej z týchto skupín sa však nachádza aj rebelujúca menšina (maďarský Fidesz v EPP, britskí labouristi u Socialistov a demokratov)

SDKÚ-DS má v rámci EPP vo voľbe jasno. Eduard Kukan bude hlasovať za, rovnako Ivan Štefanec. Pál Csáky z SMK tiež, hoci len s výhradami a „nie s čistým svedomím“.

Europoslanec za Most-Híd József Nagy hovorí, že Junckera podporí, „pretože cez jeho osobu dokážeme naplniť ciele EPP a uplatniť aj vlastné priority.“ Neschvaľuje ale jeho zámer vytvoriť v Komisii špeciálny post pre dereguláciu.

Entuziasmus v podpore prejavujú europoslanci zo skupiny Socialistov a demokratov. Vladimír Maňka (Smer-SD) o Junckerovi hovorí, že ako predseda Euroskupiny „mal vždy mal tie najlepšie návrhy.“

„Je v prvom rade pragmatik a verím, že dokáže posunúť Európu dopredu. Jeho program nám vyhovuje,“ dodáva.

Súhlasí aj jeho stranícka kolegyňa Monika Flašíková Beňová. Jucnkera podporí ako súčasť technickej dohody medzi socialistami a ľudovcami, čo je podľa nej absolútne legitímna súčasť politiky. Oceňuje jeho skúsenosti ako aj fakt, že je z malej krajiny.

Páči sa jej tiež, že sľúbil dôležité ekonomické portfólio v novej Európskej komisii socialistom.

Ďalšia europoslankyňa za Smer, Monika Smolková, má iba osobnú výhradu – nepáči sa jej, že je tuhý fajčiar.

Proti Junckerovi bude naopak hlasovať europoslankyňa hnutia NOVA Jana Žitňanská. Pôsobí v skupine Európski konzervatívci a reformisti (ECR), ktorá Juckera ostro odmieta.

Žitňanskej sa nepáči dohoda medzi hlavnými politickými skupinami. „Všetko je dopredu dohodnuté a nie je to o tom, že poslanci si môžu zvoliť koho chcú,“ dodáva na vysvetlenie. K skupine ECR patrí aj jediný europoslanec za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Branislav Šripek.

Bývalý luxemburský premiér nemôže rátať ani s hlasom Richarda Sulíka (SaS). Bude tak v rámci liberálnej skupiny v EP (ALDE) jedným z rebelujúcich hlasov.