Van Rompuy: Na júnovom summite musíme predložiť skutočnú víziu EÚ

Predseda ER Van Rompuy a premiér Fico, Zdroj: TASR/TASR - Martin Baumann

Premiér Robert Fico a stály predseda Európskej rady rokovali o aktuálnej situácii v eurozóne a EÚ. V nedeľu sa zopakujú parlamentné voľby v Grécku a Euroskupina cez víkend súhlasila s podporou španielskych bánk cez záchranné mechanizmy. Zároveň stále prebieha ratifikácia zmluvy o vytvorení trvalého eurovalu ESM. Koncom júna sa tiež bude konať letný summit Európskej rady, kde má Van Rompuy predložiť správu o možných krokoch smerom k užšej integrácii.

„Na júnovom stretnutí sa Európska rada zameria na rastovú agendu vo všetkých jej formách. Cieľom je pretaviť, to o čom sme diskutovali v januári, marci a v máji do skutočnej stratégie pre rast a tvorbu pracovných miest," vyhlásil predseda Európskej rady. Podľa jeho slov aj diskusie o viacročnom finančnom rámci na obdobie 2014 – 2020 budú prebiehať v kontexte rastu a tvorby pracovných miest.  

Ako ďalej vysvetlil prácu na návrhoch stratégie štrukturujú v troch základných pilieroch – mobilizácii európskych politík tak, aby podporovali rast, zintenzívnení snahy o financovanie ekonomiky a posilnení tvorby pracovných miest.

Okrem toho predstavia detailný plán ako využiť potenciál jednotného trhu v oblastiach, kde ešte nebol objavený, počítajú zároveň s májovým návrhom na posilnenie kapitálu EIB, opatreniami na lepšie využívanie štrukturálnych fondov, spustením pilotnej fázy projektových dlhopisov, ďalej chcú pokračovať vo vyjednávaniach o výhodných medzinárodných obchodných dohodách, dosiahnuť schválenie európskeho patentu a opatreniach na zlepšenie energetickej efektívnosti.

Van Rompuy zároveň zdôraznil, že národné programy na rast by sa mali zameriavať najmä na podporu zamestnanosti mladých. Slovensko na to chce spustiť program financovaný z realokovaných štrukturálnych fondov vo výške 345 miliónov eur na základe iniciatívy predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosu.

Dotkol sa aj plánu na prehĺbenie integrácie. „Diskusia na májovom summite ukázala, že musíme Hospodársku a menovú úniu posunúť do nového štádia,“ vysvetlil. „Na júnovom summite musíme predložiť skutočnú víziu pre budúcnosť Hospodárskej a menovej únie, to podporí dôveryhodnosť eurozóny,“ dodal.

Ako uviedol premiér, predseda Európskej rady mu dal základné informácie o fiškálnej a bankovej únii. „Požiadal som pána predsedu, aby sme včas mali k dispozícii všetky informácie a návrhy, pretože pôjde o veľmi dôležitý summit, aby každá členská krajina eurozóny a EÚ mohla vecne reagovať na pripomienky, postoje a návrhy, ktoré budú na summite prednesené,“ informoval Fico.

„Absolútne súhlasím s postojom predsedu Európskej rady, že je potrebné na tomto summite vyhnúť sa akýmkoľvek konfrontáciám, musíme sa pokúsiť o čo najviac konsenzuálnu diskusiu, aby výsledky, ktoré summit prinesie, boli vnímané ako pozitívna správa pre celú EÚ,“ dodal.

Zároveň potvrdil záväzok Slovenska ozdravovať verejné financie a v roku 2012 dosiahnuť deficit 4,6 % a v roku 2013 pod 3 %. Predseda Európskej rady upozornil, že fiškálna konsolidácia nie je v prvom rade dôležitá preto, že ju žiada Európa, ale preto, že je v záujme samotných Slovákov.

Fico zopakoval aj podporu zavedenia projektových dlhopisov, posilnenia úverovej kapacity EIB a tiež európskych dlhopisov, avšak za podmienok, že nebudú viesť k zníženiu finančnej zodpovednosti a disciplíny ostatných krajín.

Na adresu najdiskustovanejších krajín v súčasnosti premiér uviedol, že veria, že prijaté opatrenia budú viesť k stabilizácii bankového sektora v Španielsku a že po voľbách v Grécku budú proeurópske strany schopné zostaviť vládu. „Urobíme všetko pre to, aby sme udržali Grécko v eurozóne za predpokladu, že Grécko splní svoje záväzky,“ vyhlásil Van Rompuy.

Lídri hovorili aj o rámci pre rozpočet EÚ na obdobie 2014 – 2020. Premiér Fico zopakoval obavy z návrhov na jeho zníženie na úkor kohézie a dodal, že ak má k škrtom dôjsť tak na úkor všetkých politík EÚ.

Premiér sa dotkol aj otázky ratifikácie trvalého eurovalu ESM, ktorá je na programe schôdze Národnej rady SR. „Nemyslím si, že je zásadný dôvod na odkladanie ratifikácie permanentného eurovalu,“ konštatoval a zároveň dodal, že bude rokovať o jeho podpore so všetkými politickými stranami. Van Rompuy záväzok urýchlene prijať ESM privítal.

Fico reagoval aj na postoj nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá chce presadzovať daň z finančných transakcií. „Slovensko je veľkým fanúšikom zavedenia dane z finančných transakcií, sledujeme vývoj názorov v Nemecku a vítame postoj spolkovej kancelárky Angely Merkelovej,“ vysvetlil premiér.

Ďalšie kroky:

  • 17. júna – Parlamentné voľby v Grécku.
  • 22. júna – Stretnutie lídrov Nemecka, Francúzska, Talianska a Španielska v Ríme.
  • 28. – 29. júna – Summit Európskej rady v Bruseli.