Van Rompuy: Štáty si nemôžu z politík EÚ vyberať

Zdroj: TASR, AP Photo/PA

Cameron, ktorý zaostáva v prieskumoch a je pod tlakom výsostne anti-európsky naladeného krídla vo svojej Konzervatívnej strane sa netají úmyslom využiť krízu v eurozóne na opätovné vyrokovanie právneho vzťahu Veľkej Británie a EÚ.

Jeho úmyslom je pritom navrátenie niektorých právomocí späť do Londýna, inými slovami získať viac výnimiek z európskych pravidiel ako má už dnes.

Stály predseda Európskej rady, stretnutia hláv štátov a vlád členských krajín EÚ, si ale myslí, že ak si krajiny budú môcť povyberať podľa ľubovôle zo pôvodne spoločných pravidiel, bude to koniec Únie.  

Podľa agentúry Reuters takéto vyjadrenie naznačuje, že Cameron bude mať veľké problémy uchlácholiť svojich rebelujúcich spolustraníkov pomocou novej dohody s EÚ.

„Ak by si každý členský štát mohol vyberať tie časti existujúcich politík, ktoré sa mu najviac páčia, a vybrať si výnimku z tých, ktoré sa mu páčia najmenej, únia ako taká a jednotný trh predovšetkým by sa veľmi rýchlo rozpadli“, povedal Herman Van Rompuy pre The Guardian.

„Všetky členské štáty môžu – a aj to tak je- mať špecifické požiadavky a potreby, ktoré sa vždy berú do úvahy ako súčasť našej deliberácie. Neočakávam, že by ktorýkoľvek členský štát chcel podkopať základy nášho kooperatívneho systému v Európe“, dodáva.  

Cameron verejne vyhlásil, že má v pláne vyjednať s EÚ novú zmluvu, ktorú by mali Briti nadôvažok schváliť v referende. Nechce sa však nechať dotlačiť, ako by si niektorí v jeho strane predstavovali, k referendu o zotrvaní či vystúpení Británie z EÚ.

Navyše Británia už dnes využíva niekoľko výnimiek z európskych politík, medzi nimi vlastnú menu, zachovanie hraničných kontrol a podobne. Konzervatívcom však ide tentokrát najmä o právomoci v oblasti sociálnej politiky a zamestnanosti. Tými EÚ disponuje iba čiastočne.

Očakáva sa, že Cameron predstaví podrobnosti svojho plánu v odkladanom prejave o Európe naplánovanom na začiatok budúceho roka. Keďže však konzervatívci vládnu v koaličnej vláde so všeobecne pro-EÚ orientovanými liberálnymi demokratmi, akékoľvek referendum o EÚ sa pravdepodobne odloží až na obdobie po ďalších parlamentných voľbách (2015).

Už dnes je jasné, že vzťahy s EÚ spolu s nie najlepšou ekonomickou situáciou budú dve hlavné témy predvolenej kampane. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že polovica Britov by bola za vystúpenie svojej krajiny z EÚ so stúpajúcim trendom a približne jedna tretina by chcela členom EÚ zostať.

Podľa šéfa liberálnych demokratov a podpredsedu vlády Nicka Clegga je diskusia o referende o vzťahu Británie k EÚ predčasná, kým sa nestabilizuje situácia v eurozóne.

„Stále neviem, akú otázku by sme mali britským občanom položiť, pretože zatiaľ nevieme na čo reagujeme pokiaľ ide o ďalšiu integráciu v eurozóne“, komentoval Clegg pre Guardian.

EurActiv/Reuters