Varoufakis: Predstava, že Číňania nás budú sledovať, je smiešna. Kto odpočúval Merkelovú?

Yanis Varoufakis. [EPA-EFE/Alexander Becher]

Napriek upozorneniam Komisie, členských štátov, ich diplomatov a spravodajských služieb pred zvýšenou hrozbu čínskej špionáže prostredníctvom rôznych kanálov vrátane si bývalý grécky minister financií myslí, že Európska únia by mala Čínu prestať démonizovať.

Yanis Varoufakis, kandidát do europarlamentu za Nemecko, v utorok (26. marca) vyhlásil, že Únia musí prestať démonizovať Čínu za nevyvážené obchodné vzťahy, pretože tie v Európe nikdy vyvážené neboli.

Bývalý minister financií Grécka to uviedol na podujatí belgického think-tanku Brugel v čase, keď sa francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker stretli s čínskym prezidentom Si Ťin-Pchingom počas jeho európskeho turné.

Varoufakisove vyjadrenie sa dajú chápať ako súčasť kampane do eurovolieb. Ekonóm, ktorý sa sám označuje za marxistu, v súčasnosti kandiduje ako spitzenkandidát za nové ľavicové zoskupenie Demokracia v Európe (DiEM 25).

Spitzenkandidát Varoufakis: Aj ako ľavičiar pôjdem v eurovoľbách proti roztriešteným európskym socialistom

Bývalý grécky minister financií sa o hlasy v eurovoľbách uchádza v Nemecku. Za dva roky sa mu podarilo zostaviť medzinárodné hnutie, ku ktorému sa hlásia aj Noam Chomsky, Slavoj Žižek, či Bernie Sanders. Hnutie má svojich priaznivcov aj na Slovensku.

Za čínsku aktivitu môže neschopnosť Únie

Komisia v utorok vydala odporúčanie posilniť oblasť kyberbezpečnosti v reakcii na plánované rozmiestňovanie mobilnej technológie 5G sietí, pri ktorom sa Komisia obáva aj čínskej špionáže. Varoufakis obavy Komisie, členských štátov a ich spravodajských služieb z technológií najmä spoločnosti Huawei nezdieľa.

„Predstava, že Číňania nás budú sledovať je smiešna, povedal. „Kto presne odpočúval telefón Angely Merkelovej? Číňania alebo naši priatelia spoza Atlantiku?“ pýta sa Varoufakis.

Európska únia aj členské štáty majú obavy nielen pred vstupom Číňanov na trh 5G sietí, ale aj pred rastúcimi investíciami Číny v Európe v iných sektoroch ekonomiky. Varoufakis tento prístup kritizoval. Podľa neho Čína v Európe investuje, kvôli jej zlej monetárnej a fiškálnej politike.

„Sme hlupáci a za to nemôžeme viniť Číňanov. Vytvorili sme v Európe vákuum, ktoré Čína zapĺňa,“ zdôraznil.

Európske inštitúcie, diplomati, členské štáty aj spravodajské služby varujú pred čínskymi obchodnými praktikami. Objavili sa obvinenia z núteného transferu technológií, krádeže duševného vlastníctva a vytvárania obchodných bariér pri vstupe na lokálne čínske trhy.

Svoje námietky ešte v apríli minulého roku spísali európski veľvyslanci v Číne v otvorenom liste, ktorý podpísali zástupcovia všetkých členských krajín okrem Maďarska.

Pred čínskymi aktivitami varujú aj spravodajské služby členských štátov. Nemecká BfV informovala o falošných čínskych profiloch na sociálnej sieti Linkedin, ktoré mali slúžiť na kontaktovanie vysokopostavených nemeckých politikov. Česká BIS zase vo svojej výročnej správe skonštatovala, že v Českej republike výrazne vzrástla činnosť čínskych spravodajcov s diplomatickým krytím.

Ako zaručiť bezpečnosť 5G sietí v Únii? Eurokomisia ponúka plán

Eurokomisia odporúča spoločnú koncepciu pre EÚ v otázke bezpečnosti 5G sietí. Do polovice júna má každý členský štát Únie dokončiť posúdenie rizika takejto infraštruktúry.

Pozrime sa do zrkadla

Varoufakis Únii odporúča, aby Čínu prestala démonizovať. „My Gréci sme sa za posledných desať rokov naučili jednu vec. Predtým ako začneme obviňovať ostatných, mali by sme sa pozrieť do zrkadla,“ vyhlásil.

Kandidát do europarlmentu nepovažuje obavy s vplyvu čínskej komunistickej strany v národnej ekonomike za podstatné a upozornil, že európske spoločnosti takisto profitovali zo štátnych dotácií.

Únia sa v súčasnosti snaží vyvážiť bilaterálne obchodné vzťahy s Pekingom. Upozorňuje pritom, že Čína už nie je rozvojovou krajinou a malo by sa k nej tak aj pristupovať. Varoufakis tvrdí, že samotné hracie pole, na ktorom Čína, Únia a ďalší hráči bojujú o obchodný vplyv v Európe nikdy nebolo vyrovnané a férové.

„Číňania v tom jednoducho vedia lepšie chodiť.“

Čínsky šéf diplomacie presviedča európskych predstaviteľov o férovosti Pekingu

Wang Yi je na európskom turné a chystá aprílový summit EÚ-Čína. Európski predstavitelia napriek prívetivej rétorike plánujú pre čínske firmy obmedzenia v prístupe k verejným zákazkám.

„Pravda je, že sme na nich závislí,“ zdôrazňuje Varoufakis. Tvrdí, že dve sily, ktoré minulý rok udržali kapitalizmus nažive, sú americká federálna rezerva a čínska ekonomika.

„Sme ešte iba deti, nie dospelí, mali by sme sa dívať na svet taký, aký je.“

Nový investičný plán má pred ostatnými reformami prednosť

Varoufakis stojí pred voľbami do Európskeho parlamentu na čele kandidátky nového ľavicového zoskupenia DiEM 25.

Vlajkovou loďou jeho kampane je nový investičný plán, ktorý by mala financovať Európska investičná banka (EIB), pričom kryť by ju mala Európska centrálna banka (ECB). Varoufakisov plán by mal Európu stáť približne päť percent súčasného HDP v hodnote 500 miliárd eur.

Bývalý grécky minister financií tvrdí, že veci sú síce lepšie ako boli v roku 2010, ale investície naďalej ostávajú nízke. 500 miliárd od investičnej banky môže pomôcť vytvoriť „vysokokvalitné zelené pracovné miesta“. ECB by v jeho schéme mala kontrolovať tlak trhov a udržiavať výnosy dlhopisov emitovaných EIB pod kontrolou.

Návrh by sa mal stať srdcom jeho päťročného mandátu v prípade úspešného zloženia koalície po májových eurovoľbách.

Varufakis radí Macronovi, ako tlačiť Nemecko k eurofederalizmu

Ak chce francúzsky prezident, aby Nemci pristúpili na jeho návrhy, musí použiť taktiku „prázdneho kresla”, myslí si bývalý grécky minister financií Janis Varufakis.

Predvolebné prieskumy však hnutiu, ktoré sa v ostatných mesiacoch spojilo s ďalšími ľavicovými a zelenými stranami v Európe (pričom spoločná kandidátka do eurovolieb pod programovým názvom Európska jar) na dramatické volebné zisky nedávajú veľkú šancu. Varoufakis oznámil, že podporí akéhokoľvek kandidáta, ktorý prijme jeho plán.

„Nezaujíma nás, kto tam bude sedieť, pokiaľ sa dohodneme na ceste vpred,“ povedal.

Junkerov investičný plán nebol dobrý

Varoufakis sa v oblasti úrovne investícií nemýli. Stále totiž ostávajú na predkrízovej úrovni, napriek faktu, že ekonomický rast sa vrátil k solídnym číslam.

Investície boli prioritou aj pre Junckerovu Komisiu. Po nástupe do funkcie v roku 2014 ohlásil vlastný plán ako ich úroveň zvýšiť. Junckerovi sa podarilo cieľ 315 miliárd eur investícií a celú iniciatívu označil za úspech.

Varoufakis ju naopak nazval podvodom. Väčšina peňazí bola podľa neho iba presunutá a celá schéma fungovala nie na priamych investíciách, ale na komplexnom systéme garancií.

„Náš návrh je úplne nový,“ vyhlásil.

Junckerov investičný plán

Akým spôsobom podporuje EÚ investície? Čo je Junckerov plán? Ako sa mu darí?

Varoufakis už rovnaký návrh raz predložil ako grécky minister financií v prvej polovici roku 2015. EIB ho priamo nezamietla, ale nikdy sa mu nepodarilo nájsť podporu ministrov členských krajín.

Hneď ako sa Varoufakisovi podarí presadiť svoj investičný plán, plánuje sa zamerať na komplexnejšie problémy, akým je obrovský nemecký obchodný prebytok a nová európska ústava, ktorá má priniesť demokratickejšiu a transparentnejšiu Úniu.

Vyhlásil, že za súčasných podmienok by nepodporil spoločný rozpočet eurozóny, ktorý jeho podporovatelia vidia ako nástroj pre ochranu eura proti náhlym ekonomickým šokom.

Varoufakis tvrdí, že Macronov návrh rozpočtu eurozóny je z makroekonomického pohľadu nepodstatný. Pre jeho fungovanie potrebuje Únia „demokratický dozor“, ktorý je ale možné iba s novou zmluvou medzi členskými štátmi. Najskôr však blok musí spustiť nový investičný plán.