Varšava dostala varovanie kvôli novej Zmluve

Portugalský premiér Jose Socrates

Krátka správa

Napriek tomu, že prezident Kaczynski pripojil svoj podpis pod negociačný mandát Medzivládnej konferencie, ktorý obsahuje aj základné línie budúcej Reformovanej zmluvy EÚ, poľskí nacionalistickí politici vyslovili 2. júla zásadný nesúhlas. Signalizuje to, že Medzivládna konferencia, ktorá má začať 23. júla a ktorá má dohodnúť konečné znenie zmluvy, sa môže nečakane predĺžiť.

Roman Giertych, líder vládnej Ligy poľských rodín, vyhlásil, že sa bude snažiť podkopať zmluvu. „Začneme kampaň proti zmluve, pretože, vďaka Nemecku, obsahuje dodatky, ktoré kladú záujmy EÚ pred záujmy Poľska“, povedal reportérom 2. júla.

Predseda Komisie José Manuel Barroso sa 1. júla stretol s portugalským premiérom v meste Porto. Vyzval na kompromis v tomto „absolútne kritickom momente pre Európu. Nemôžeme dovoliť opätovné otvorenie vecí, v ktorých sa už podarilo nájsť dohodu“, vyhlásil.

Premiér José Socrates dodal: „Portugalské predsedníctvo dostalo mandát na vytvorenie novej Zmluvy, a v mandáte sa nehovorí „mimochodom, môžete zmeniť mandát“. Nemyslím si, že to nedáva zmysel, a nevidím ani krajinu, ktorá by to chcela spochybniť.“

Portugalské predsedníctvo chce začať Medzivládnu konferenciu 23. júla 2007. Lídri EÚ by mali konečné znenie textu odsúhlasiť na neformálnom stretnutí 18.-19. októbra.

Nádeje Portugalského predsedníctva na rýchle uzavretie rokovaní však čiastočne zmrazil otvorený nesúhlas niektorých poľských vládnych politikov so znením dohody z júnového summitu.

Okrem dohodnutia Reformovanej zmluvy sú prioritami Portugalského predsedníctva obnovenie Lisabonskej stratégie pre rast a pracovné miesta, kontrola ilegálnej imigrácie a rozšírenie Schengenu.