Varufakis plánuje demokratizovať Európu

Janis Varufakis ešte ako grécky minister financií, (zdroj: Európska komisia)

„Európa sa musí demokratizovať, inak sa rozpadne. Nie je to zastrašovanie, je to fakt. Dezintegrácia Európy už prebieha a nové múry rastú na hraniciach našich národov, v našich spoločnostiach, vo vedomí a srdciach ľudí,“ povedal na úvod svojho prejavu v divadle Volksbühne Janis Varufakis.

V utorok 9. februára sa v Berlíne stretli ľavičiari z celého kontinentu. Zastúpené boli veľké a úspešné strany ako španielski Podemos, sociálni demokrati z nemeckého SPD aj malé environmentalistické či feministické organizácie.

Varufakis oznamoval vznik občianskej iniciatívy DiEM25 (Democracy in Europe Movement 2025). Do projektu, ktorý má Európu demokratizovať, sa zapojili zakladateľ portálu Wikileaks Julian Assange, hudoník Brian Eno či slovinský filozof Slavoj Žižek.

Transparentnosť a riešenie ekonomickej krízy

Grécky ekonóm tvrdí, že „demokracia bola vybielená z európskeho demokratického procesu“. Európske inštitúcie vraj vnímajú moc ľudí ako ohrozenie. Varufakisovo hnutie preto volá po plnej transparentnosti pri rozhodovaní.

V praxi to má znamenať živé prenosy z rokovaní Európskej rady, Rady pre hospodárske a finančné záležitosti (ECOFIN) a Euroskupiny. Bývalý grécky minister financií sa tak vracia k náročným rokovaniam za zatvorenými dverami, ktoré sú podľa neho symbolom demokratického deficitu v EÚ.

Kým v 70. a 80. rokoch sa liberáli a ľavičiari sporili o to, či je kapitalizmus predpokladom pre demokraciu, alebo jej prekážkou, dnes je táto debata zastaraná, tvrdí Varufakis. „Európsky establišment pre vybudovanie jednotného trhu a eurozóny výslovne odmietol základné princípy liberálnej demokracie.“

Netransparentné rozhodovanie zvyšuje nespokojnosť občanov až do tej miery, že Európe hrozí „postmoderná verzia 30. rokov“. Varufakis preto apeluje na rýchle riešenie finančnej krízy v súlade so zmluvami Európskej únie.

Po dvoch rokoch chce DiEM25 sformovať ústavodarné zhromaždenie, ktoré následne vytvorí nový, suverénny parlament.

Zaujme?

Vznik hnutia za demokratizáciu Európy prijali vďačne tiež ľavičiari v Čechách a na Slovensku. Český sociológ Jakub Patočka označil iniciatívu za „druh ušľachtilého populizmu“. Taký, aký stojí za úspechom Podemos v Španielsku, vzostupom Jeremyho Corbyna v Británii či za konkurencieschopnosťou amerického prezidentského kandidáta Bernieho Sandersa.

Programová riaditeľka Inštitútu ľudských práv (IĽP) Alena Krempaská tvrdí, že DiEM25 ponúka témy, ktoré by mohli zaujať liberálov, stredových či dokonca stredo-pravých voličov.

„Na Slovensku bude dôležité, či sa podarí DiEM25 vytvoriť alternatívnu naratívu, novú konštruktívnu cestu, ktorá by mohla zaujať širšie vrstvy aj mimo tradičnej ľavice, a či bude hnutie dostatočne silné v iných krajinách, aby so sebou stiahlo aj Slovensko,“ povedala pre EurActiv.sk Krempaská, ktorá sama vystúpila na konferencii v Berlíne.

Varufakisovo hnutie zatiaľ nemá vytvorené štruktúry. O tom, či sa jeho idey u nás presadia bude podľa slovenskej ľudskoprávnej aktivistky rozhodovať schopnosť spolupracovať: „U nás pravdepodobne nebude stačiť iba samotná myšlienka demokratizácie, pre väčšinu spoločnosti budú dôležité skôr témy ekonomickej spravodlivosti.“

Manifest hnutia DiEM25 si môžete prečítať na tomto odkaze.