Varufakis radí Macronovi, ako tlačiť Nemecko k eurofederalizmu

Yanis Varoufakis. FOTO. Twitter.com

Je to už vyše 50 rokov, čo francúzsky prezident Charles De Gaulle v roku 1965 na pol roka stiahol ministrov zo zasadnutí Rady Európskej únie. Týmto krokom zablokoval prakticky všetky jej rozhodnutia.

Epizóda vošla do dejín ako „kríza prázdneho kresla”.

Podľa bývalého gréckeho ministra financií Janisa Varufakisa by súčasný francúzsky prezident Emmanuel Macron mohol túto taktiku znovu oživiť. V tomto prípade by však dôvod mal byť opačný. Kým De Gaulle bránil národné štáty, Macron chce prehĺbiť európsky federalizmus.

„Niektoré nápady francúzskeho prezidenta sú naozaj dobré. Bohužiaľ už dnes je jasné, že Nemecko odmietnutím myšlienky vytorenia jednotného rozpočtu pre eurozónu Macrona porazí a poníži”, povedal grécky politik francúzskym novinárom.

https://euractiv.sk/clanky/hospodarske-riadenie-eu/macron-chce-podmienit-pristup-k-eurofondom-harmonizaciou-dani/

Úspech krajne pravicovej strany AfD v septembrových parlamentných voľbách dáva podľa Varufakisa nemeckej vláde výbornú zamienku pre zavrhnutie francúzskych zámerov. Vybudovanie Európskeho menového fondu, ktorý naopak Berlín presadzuje, podľa Varufakisa nie je skutočným kompromisom, ale akési klamanie telom.

Ak chce Paríž prinútiť Nemecko, aby sa zapojilo do procesu federalizácie, musí použiť taktiku „prázdneho kresla“. Tento spôsob „konštruktívnej neposlušnosti“ Varufakis rozpracoval vo svojej novej knihe „Adults in the room“, ktorá je podľa britského denníku Guardian jednou z najlepších politických memoárov všetkých dôb.

Názov knihy odkazuje na výrok o „nedospelom správaní“ gréckych vládnych predstaviteľov z úst šéfky Medzinárodného menového fondu Christine Legardeovej počas rokovaní ohľadom riešenia dlhovej krízy.

Neustála stagnácia francúzskeho hospodárstva

Sústavná snaha tlačiť deficit verejných financií pod tri percentá HDP je podľa Varufakisa nezmyselná. Myslí si, že krajina môže bez problémov fungovať aj s rozpočotovým schodkom. „Pozrite sa napríklad, aký je deficit Arizony, obzvlášť v porovnaní s tým kalifornským. Vo federácii to tak proste chodí.“

Vzhľadom na monopolné postavenie nemeckého priemyslu na množstve trhov, je pri súčasnej úrovni verejných výdajov francúzske hospodárstvo odsúdené k neustálej stagnácii.

https://euractiv.sk/clanky/investicna-politika/junckerov-plan-vytvori-700-tisic-pracovnych-miest-tvrdi-sef-eib/

Za skutočne naliehavé považuje zvýšiť investície v Európskej únii. Mali by narásť na 500 miliárd ročne. „Jean-Claude Juncker si to ale nemyslí. Jeho investičný plán je fraška,” vyhlásil grécky ekonóm.

Varufakis navrhuje, aby Európska investičná banka (EIB) vydávala takzvané zelené dlhopisy. Kupovala by ich Európska centrálna banka (ECB) a slúžili by na financovanie veľkých infraštruktúrnych projektov v oblasti čistej energie a dopravy. Tá by mala prepojiť celý kontinent bez znečistenia. Varufakis podporil Macronove návrhy pre rozvoj celoeurópskej železničnej siete.

„Nepotrebujeme meniť európske zmluvy, aby to prešlo. Je to len otázka dosiahnutia konsenzu vo vedení EIB,” upresnil politik, ktorý sám seba označuje za marxistu.

Bude kandidovať do europarlamentu. V Nemecku

Varufakis stojí za Macronovými federalistickými víziami. Páči sa mu napríklad myšlienka vytvorenia nadnárodných kandidátiek pre voľby do Európskeho parlamentu v roku 2019. K niektorým jeho krokom je však veľmi kritický.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/macron-odkazuje-mmf-poradime-si-aj-bez-vas/

„Prejav, ktorý predniesol v Grécku, bol patetický. Prísť do Atén a vyhlásiť, že Grécko je von z krízy, je urážka všetkých Grékov. Obzvlášť necitlivé bolo, že sa k nám prihováral z miesta (Aténska Akropola), odkiaľ v minulosti rečnilo množstvo diktátorov,” povedal na margo Macronovej prvej gréckej návštevy.

Janis Varufakis plánuje kandidovať v európskych voľbách v roku 2019, hoci tvrdí, že Európsky parlament nie je skutočným parlamentom. O kreslo v europarlamente sa však chce uchádzať v Nemecku. Má v úmysle dokázať, že „federalizmus je možný a zároveň ukázať Nemcom, aká škodlivá je politika súčasnej nemeckej vlády”.