Veľká Británia prestáva byť mostom medzi USA a Európou, tvrdí Barroso

(zdroj: André Zehetbauer/Flickr)

„Myslím si, že je to na zamyslenie: ak chce americký prezident o niečom presvedčiť krajiny Európskej únie, tak podľa mňa najskôr zatelefonuje nemeckej spolkovej kancelárke a nie britskému premiérovi,“ povedal vo štvrtok pre rádio BBC 4 José Manuel Barroso.

Barroso v rozhlasovej relácii World At One zdôraznil, že ani najväčšie krajiny únie nemajú osamote dostatočný vplyv, aby utvárali svetové dianie.

Zamyslel sa aj nad príčinami, prečo sa David Cameron voči čoraz viac EÚ vyhraňuje. „Nemyslím si, že je to osobné,“ povedal bývalý predseda Komisie. „Naozaj verím, že je to kvôli silnému tlaku vo vnútri jeho strany.“

S britskými premiérmi mal údajne Barroso vždy dobré osobné vzťahy. Cameron vníma ako pragmatického lídra, ktorý chce zastávať záujmy svojej krajiny. Za Tonyho Blaira však stál Londýn v strede európskych rozhodnutí a to dnes už neplatí, upozornil Barroso.

Konzervatívni politici na ostrovoch plánujú vypísanie referenda o zotrvaní v únii na rok 2017. Za súčasného stavu je verejná mienka naklonená v prospech odchodu. Prieskumy tiež ukazujú, že isté prehodnotenie vzťahov s úniou, po ktorom volá aj David Cameron, môže názor občanov zvrátiť.

„Nemôžete Brusel a Európsku úniu kritizovať od prvého do šiesteho dňa a na siedmy deň ľudí požiadať, aby hlasovali za Európu,“ oponuje Barroso. Podľa neho by však ani „veľmi legitímne obavy“ zo zneužívania sociálnych výhod nemali spochybňovať princíp voľného pohybu v EÚ.

Prípadnému referendu o zotrvaní v EÚ budú tento rok predchádzať parlamentné voľby. Labouristi, ktorí sa snažia tlmiť protieurópske nálady v spoločnosti, vedú v predvolebnom boji s Konzervatívcami o 4%. Ani v koalícii s Liberálnou stranou však na väčšinu v dolnej komore parlamentu nemusia dosiahnuť.

EurActiv.sk/TASR