Veľká štvorka sa pripravuje na summit

Angela Merkelová, Mario Monti, Zdroj: TASR/AP Photo/Alessandra Tarantino

Agendou dnešného stretnutia sú cesty ako vytvoriť fiškálnu a bankovú úniu v eurozóne a nie je vylúčené, že Španielsko predloží oficiálnu žiadosť o pomoc pre svoj bankový sektor. Podľa auditu zrejme bude potrebovať 62 miliárd eur

Náklady na financovanie krajiny včera dosiahli opäť nové rekordy. Tlaku čelí aj taliansky premiér Mario Monti, ktorý stráca podporu v presadzovaní reforiem.

Takmer isté však je, že nemecká kancelárka Angela Merkelová neustúpi požiadavke Montiho, francúzskeho prezidenta Françoisa Hollandea a španielskeho premiéra Mariana Rajoya na zjemnenie tvrdých fiškálnych politík alebo zavedenie spoločných európskych dlhopisov.

Ako pred minisummitom upozornil Monti, bez úspešného stretnutia Európskej rady 28. – 29. júna budú pokračovať špekulatívne útoky na jednotlivé krajiny. „Veľká časť Európy bude čeliť veľmi vysokým úrokom, čo bude mať vplyv nielen na štáty, ale aj na firmy. To je presný opak toho, čo potrebujeme pre hospodársky rast,“ povedal podľa Reuters.

Hľadanie nového šéfa Euroskupiny

Ako informuje agentúra AFP, Hollande sa pokúsi zistiť aj to, či by mal francúzsky minister financií Pierre Moscovici podporu v snahe získať post predsedu Euroskupiny. Doterajší líder šéfov rezortov financií eurozóny luxemburský premiér Jean-Claude Juncker sa chce svojho postu vzdať do konca mesiaca.

Silným kandidátom je však nemecký minister Wolgang Schäuble. Podľa hovorkyne nemeckého rezortu financií by mu však nevadilo, keby pokračoval Juncker. Avšak podľa jej slov zatiaľ diskusie o možnom nástupcovi nepokročili.

Periodikum Der Spiegel spomína ja meno estónskeho ministra Jürgena Ligiho, ktorému pripísalo kredit najmä za dostatok politickej sily presadiť nepopulárne škrty. Vzhľadom na estónsky príbeh by Ligi ako predseda Euroskupiny krajinám ako Grécko mohol vyslať signál, že plný návrat z hlbokej recesie je možný.