Veľké európske denníky spoločne zaostrujú na EÚ

Zdroj: TASR

Popredné denníky z krajín, ktorým sa v rámci EÚ hovorí aj „veľká šestka“ – Nemecko, Francúzsko, Poľsko, Taliansko a Španielsko – sú zastúpené v projekte prípravy spoločnej prílohy novín s jednoduchým názvom „Európa“, ktorý má zvýrazniť diskusiu o tom, čo Európa je a kam smeruje.

„Európska únia zápasí s najhlbšou krízou za posledných 60 rokov, nespokojnosťou, ktorá presahuje debakel s eurom a dlhy, ktoré trápia kontinent. Zdá sa, že únia je vyčerpaná“, píše v predstavovaní projektu britský denník The Guardian.

Okrem šíriaceho sa euroskepticizmu sme podľa britského denníka svedkami aj toho, že sa v Európe prelomilo tabu stereotypného osočovania – leniví Gréci, panovačný Nemci, šovinistickí Francúzi a povýšeneckí Briti.

Cieľom spoločnej (ale lokalizovanej) prílohy venovanej EÚ v popredných európskych denníkov je poskytnúť „komplexný obraz o EÚ“ a „zisťovať čo robí Európa dobre a čo nie až tak dobre“. Zamerať sa chce aj na kroky národných lídrov v európskom kontexte.

Obsahovo Guardian začína s výpočtom vecí, ktoré existencia EÚ priniesla obyvateľom. Prehľadná grafika s údajmi „Európa v číslach: kto prispieva a kto čo dostáva?“ poskytuje základný prehľad finančných, resp. rozpočtových vzťahov jednotlivých členských krajín s európskym rozpočtom.

Slovenský čistý finančný príjem z EÚ vyčísľuje grafika na 1,9 miliardy eur. Celkový národný príspevok Slovenska je udávaný vo výške 0,5 miliardy eur. Najväčší balík predstavujú fondy kohéznej politiky. Ešte tento týždeň si denník na mušku zoberie stereotypy v EÚ a pocit európskej identity.

„Dnes je slovo Európa viac spájané s krízou a závisťou…. Napriek tomu je tu, v našich hlavách, životoch, histórii, kultúre a ekonomike“, píše francúzsky Le Monde. „Ako povedala pre Le Monde Angela Merkel – je našou domácou politikou. Paradoxne neexistujú európske  noviny, ktoré by každý rozprávali o našom spoločnom živote a preto sme sa šiesti rozhodli začať skromne – spoločnou prílohou“, vysvetľuje LeMonde.